Saturday, March 17, 2018
Ballina Blog

Emigracioni, Gjosha: Shpresa e shqiptarëve? Arroganca është fundi i një lideri

Ish ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha ka reaguar në Facebook ndaj deklaratës së kryeministrit Edi Rama për emigracionin, duke e krahasuar Shqipërinë me Kroacinë e Poloninë. Gjosha thotë se përveçse numrit të lartë të azilkërkuesve, tashëm shqiptarët po shkelin dhe afatin 90 ditor të Shengenit, dhe “po e braktisin vendin sepse nuk ka mbetur më asnjë fije shpresë” Postimi i plotë...

Ndalohet kryebashkiaku i Lezhës, akuza për tjetërsimin e pronave

Kryebashkiaku i Lezhës, Fran Frrokaj, u ndalua sot nga Policia pasi akuzohet nga Prokuroria për shpërdorim detyre, në çështje që lidhen me ndarjen e tokave në bregdet. Ndalimi i tij erdhi pasi Gjykata aprovoi kërkesën e akuzës, duke dhënë masën arrest me burg. Së bashku me kryebashkiakun është ndaluar edhe n/kryetari i Bashkisë së Lezhës, Enver Hafizi, si dhe 21...

Burg për nusen që vrau vjehrrën

Marjana Cmeta, nusja 21-vjeçare që vrau vjehrrën e saj një vit më parë, është lënë në arrest me burg. Bashkë me të, masën arrest me burg ka vendosur gjykata edhe për hoxhën Hysen Shehu, ku Marjana u rrëfye, Agim Lamin, vjehrrin e saj dhe Arben Saliun, nipin e tij, me akuzën për moskallëzim krimi. Vetë 21-vjeçarja nuk ka pranuar të...

Draft ligji i ri për kontabilitetin, nëntë ndërhyrje për raportimin financiar dhe uljen e informalitetit

Draft ligji “Për kontabilitetin dhe pasqyrat financiare” është depozituar në parlament duke hapur kështu rrugën për diskutimet në komisionet parlamentare. Kalimi I tij në qeveri erdhi pas një kohe të gjatë debatesh mes grupeve të interesit që kryesisht u zhvilluan gjatë majit dhe që më pas u la në harresë. Në relacionin që shoqëron draft ligjin janë nënvizuar të...

Legalizimet/ Rinis procedura për pallatet pa hipotekë, si të merrni tapinë

Për çdo pallat i cili nuk është hipotekuar ende pasi ndërtuesi i tij mund të jetë larguar, ekziston një procedure e veçantë e miratuar nga ana e ALUZINI-t, por që po has vështirësi për zbatimin. Lidhur me këtë ngërç të krijuar, edhe për shkak të kompleksitetit që kanë shumëkatëshat, kryesisht në Tiranë, ALUIZNI ka kërkuar nga qytetarët bashkëpunimin dhe...

Falja e  kësteve të mbetura të kredive për shtëpi brenda muajit mars, kategoritë që përfitojnë

Të gjitha familjeve që kanë përfituar ndër vite kredi nëpërmjet Entit Kombëtar të Banesave, për blerjen e një banese, do t’u falen këstet e mbetura të kredive. Nisma ligjore e qeverisë , do të finalizohet në Kuvend brenda muajit mars. Ligji për strehimin social tashmë ka kaluar në filtrin e disa komisioneve, ndërsa pritet miratimi përfundimtar i tij në seancat e...

Pezullimi i tapive/ Vorpsi: E drejta e pronësisë u hiqet pronarëve, i jepet investitorëve

Pezullimi i përkohshëm i dhënies së çertifikatave të pronësisë për ata që përfituan tokë nga ligji 7501 dhe ai i ndarjes së tokave të ish- ndërmarrjeve bujqësore, është një vendim që i heq të drejtën e pronësisë pronarëve dhe ia jep këtë të drejtë investitorëve. Shqetësimi ngrihet nga kreu i Shoqatës Kombëtare “Pronësi me Drejtësi”, Myrshit Vorpsi, i cili tha...

Koment / Njeriu që qëndron pas luftës tregtare SHBA-BE   

Nga Paul Krugman – Kur Donald Trump u betua si President, shumë u frikësuan me të drejtë se, ai do të shkatërronte marrëdhëniet e ngushta ekonomike me Meksikën dhe do të niste një luftë tregtare me Kinën. Deri më tani, as e para dhe as e dyta nuk ka ndodhur. Marrëveshja e tregtisë së lirë e Shteteve të Bashkuara me...

Kushtet për të marrë pension  social, penalizim kush s’paraqite

    Pas vendimit  të qeverisë për mënyrën se si do të llogaritet pensioni social, të moshuarit që mund të aplikojnë për përfituar 6 750 lekë duhet të plotësojnë disa kushte. Kushti i parë është që personat të cilët kanë mbushur 70 vjeç, nuk duhet të kenë të ardhura më shumë se pensioni social. “Masa e pensionit  të plotë social është 6...

Së shpejti njohja e ndërsjelltë e patentave Shqipëri- Greqi

Një lajm i mirë do të vijë për të gjithë shqiptarët që jetojnë në Greqi në javët në vijim.  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme njoftoi se në javët në vijim do të bëhet njohja e ndërsjelltë e lejeve të drejtimit të automjeteve.  Ministri Ditmir Bushati iu përgjigj pyetjes së një gazetareje bërë sot në mesditë në konferencën e përbashkët...