Archive For The “Kulture” Category

“Home” filmi kosovar më i mirë me metrazh të shkurtër.

By |

“Home” filmi kosovar më i mirë me metrazh të shkurtër.

Filmi kosovar “Home” me regji të artistit britanik Daniel Mulloy u vlerësua në mbrëmjen e çmimeve BAFTA, për filmin më të mirë me metrazh të shkurtër. Produksioni trajton përpjekjet e mijëra grave, burrave e fëmijëve të cilët përpiqen të futen në Europë, ndërkohë që një familje angleze largohet. Në fjalën e tij të rastit, skenaristi…

Read more »

Rikthehet më i forte se kurrë Ndrenika, ngre sallën në këmb me rolin e tij si profesor Toti.

By |

Rikthehet më i forte se kurrë Ndrenika, ngre sallën në këmb me rolin e tij si profesor Toti.

Robert Ndrenika ngre sallën në këmbë me rolin e tij si profesor Toti në pjesën “Mendohu Xhakomino”, shkruar nga Lugi Pirandello e përkthyer në shqip nga Amik Kasoruho. Interesi për shfaqjen ka bërë që biletat për këtë javë të shiten të gjitha që para premierës, ndërsa bileta ka ende për datat: 15, 16, 17, 18,…

Read more »

Biblioteka e Fierit do mbajë emrin e Dritëro Agollit, shpallet edhe “Qytetar Nderi”

By |

Biblioteka e Fierit do mbajë emrin e Dritëro Agollit, shpallet edhe “Qytetar Nderi”

Këshilli Bashkiak i Fierit ka vendosur së fundmi të nderojë shkrimtarin e madh Dritëro Agolli me titullin “Qytetar Nderi”. Mësohet se anëtarët kanë votuar unanimisht për të nderuar figurën e kolosit të letrave shqipe. Veç këtij nderimi ndaj tij, bëhet e ditur se edhe Biblioteka e qytetit të Fierit do të mbajë emrin e tij….

Read more »

Lamtumirë ati im!

By |

Lamtumirë ati im!

Elona Agolli Ati im Dritëro, Ke shkruar aq shumë poezi për vdekjen, duke dashur të sfidoje ankthin prej saj . E mallkuara të mposhti ; të mposhti fizikisht e përkohësisht. Dritëroi po fle, dhe në ëndrrat e gjithkujt do shfaqet përherë si bardi Dritëro që kurrë vdekje nuk ka. Ati im, nuk më ndodhesh pranë…

Read more »