Archive For The “Rajoni” Category

Thaçi: Jap dorëheqjen nëse nuk votohet ushtria e Kosovës

By |

Thaçi: Jap dorëheqjen nëse nuk votohet ushtria e Kosovës

Në emisionin “Debat”, në RTK transmetohet sonte intervista ekskluzive me Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçin. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi tha se Ushtria e Kosovës do të bëhet në koordinim me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimin Evropian. Sipas tij, nuk ka kthim mbrapa. “Jap dorëheqje nëse Kuvendi nuk e voton Ushtrinë”, ka thënë…

Read more »

Maqedoni, Gruevski pranon platformën shqiptare; Gjuha shqipe bëhet zyrtare

By |

Maqedoni, Gruevski pranon platformën shqiptare; Gjuha shqipe bëhet zyrtare

Maqedonia pritet që të krijojë qeverinë e saj të re me arritjen e marrëveshjes mes VMRO-DPMNE dhe BDI-së. Lideri i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski i ka pranuar kushtet e Bashkimit Demokratik për Integrim dhe të plaftormës shqiptare, njoftojnë mediat maqedonase. Gruesvki i ka pranuar të gjithë kërkesat e palës shqiptare, ku ndër to përfshihet gjuha shqipe,…

Read more »

Dokumenti, SHBA nuk ndryshon strategji për Kosovën

By |

Dokumenti, SHBA nuk ndryshon strategji për Kosovën

Frikën se nën udhëheqjen e Donald Trump-it administrata amerikane do te ndryshojë politikat në Kosovë e ka shuar sekretari i ri i Mbrojtjes, James Mattis në një dëshmi me shkrim për Senatin. Në raportin prej 56 faqesh, shefi i Pentagonit konfirmoi se SHBA do ta mbrojë Kosovën dhe se NATO do të qëndrojë atje për…

Read more »

Rusia: Forcat shqiptare të mos shkojnë në zonat serbe të Kosovës

By |

Rusia: Forcat shqiptare të mos shkojnë në zonat serbe të Kosovës

Shqiptarët nuk duhet të jenë prezentë në zonat e banuara me serbë. Ministri i Jashtëm rus, Sergej Lavrov komenton në një konferencë shtypi zhvillimet në Ballkan. Lavrov u shpreh se në Ballkan po rriten fuqishëm tensionet dhe se Bashkimi Europian duhet të ndërhyjë për të ndihmuar në qetësimin e situatës atje. Kështu theksoi ministri i…

Read more »

Treni provokues, Hahn: Kosova dhe Serbia të shohin përpara

By |

Treni provokues, Hahn: Kosova dhe Serbia të shohin përpara

Komisioneri për Zgjerim i BE-së, Johannes Hahn, tha sot në Bruksel se “Kosova dhe Serbia duhet të shikojnë përpara dhe të mos e rrezikojnë atë që është arritur”, raporton REL. Deklaratat e Hahn pasuan tensionet e krijuara rreth një treni me ngjyrat e flamurit serb dhe me mbishkrimin “Kosova është Serbi” në 20 gjuhë, që u…

Read more »

Haradinaj: Serbia le të më ndjekë, por unë dhe shqiptarët kurrë nuk do nënshtrohemi

By |

Haradinaj: Serbia le të më ndjekë, por unë dhe shqiptarët kurrë nuk do nënshtrohemi

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka folur për mediat kosovare, për atë që ka ndodhur në Colmar të Francës, ku është mbajtur seanca që e la të lirë me kusht ish-kryeministrin e Kosovës. “Ne kemi paraqitur qëndrimet tona për pavlefshmërinë e fletë-ndalimit dhe lirimit me kusht. Nuk u shqyrtua pavlefshmëria për shkak se pala serbe…

Read more »

Shqipëri-Kosovë, protestë paralele për lirimin e Ramush Haradinajt

By |

Shqipëri-Kosovë, protestë paralele për lirimin e Ramush Haradinajt

Në kohën kur politika e Kosovës nuk gjeti gjuhën për të mirtatuar një rezolutë të përbashkët për dënimin e arrestimit të Ramush Haradinajt, qindra të rinj shqiptar, ashtu si dhe mijëra shqiptarë kudo në botë, janë mbledhur për të protestuar përpara Ambasadës franceze në Tiranë duke kërkuar lirimin e Ramush Haradinajt. Arrestimi i Haradinajt tregoi…

Read more »

Maqedoni, Gruevski merr mandatin për formimin e qeverisë

By |

Maqedoni, Gruevski merr mandatin për formimin e qeverisë

Politika maqedonase ka hedhur hapin e parë drejt formimit të qeverisë së re. Presidenti Gjorge Ivanov i dorëzoi sot mandatin për përbërje të qeverisë së Republikës së Maqedonisë, Nikolla Gruevskit, kryetar i partisë politike VMRO-DPMNE, kumtoi Kabineti i presidentit të Maqedonisë. Afati kur presidenti Ivanov duhet t’ia besojë mandatin për formimin e qeverisë një kandidati…

Read more »

Haradinaj: Keqardhje për Francën, do takohemi shpejt në Kosovë

By |

Haradinaj: Keqardhje për Francën, do takohemi shpejt në Kosovë

Edhe pse i është caktuar masa e sigurisë “burg i përkohshëm”, Ramush Haradinaj shprehet se do të takohet së shpejti me të gjithë në Kosovë. Kreu i AAK-së, i arrestuar dy ditë më parë nga policia franceze, pasi për të ekzistonte akoma një urdhër-arresti nga Serbia, i është drejtuar qytetarëve të Kosovës me një status…

Read more »

AAK: Po diskutohet lirimi me kusht për Haradinajn

By |

AAK: Po diskutohet lirimi me kusht për Haradinajn

Ahmet Isufi nga AAK ka deklaruar se është duke u diskutuar lirimi me kusht për liderin e kësaj partie, Ramush Haradinajn, që po mbahet në Francë, me urdhër-arrest të Serbisë. Isufi ka thënë se ndalimi i Haradinajt është i pakuptimtë dhe i dëmshëm edhe për shtetin e Kosovës sepse ai është ndalur me pasaportë diplomatike….

Read more »