Archive For The “Politik” Category

Dekriminalizimi, ja kush janë deputët e parë që lënë shenjat e gishtave

By |

Dekriminalizimi, ja kush janë  deputët e parë  që  lënë  shenjat e gishtave

Policia Shkencore pranë Drejtorisë së Policisë, Tiranë ka nisur marrjen e shenjave daktiloskopike të deputetëve dhe fotograive të  tyre pas kërkesës së prokurorisë, e cila po bën hetim të thelluar për përfshirjen e tyre në vepra penale jashtë vendit. Deputetët të cilët janë përfshirë në procesin e dhënies së shenjave të gishtave janë: Mhill Fufi,…

Read more »

Rama për kritikët: Ne jemi pa ujë , ju investoni për ndricim

By |

Rama për kritikët: Ne jemi pa ujë , ju investoni për ndricim

Kryeministri Edi Rama i ftuar në “Nxitjen e Kulturës për Zhvillim të Qëndrueshëm” u ka kthyer një përgjigje të gjithë zërave kritikë lidhur me projektet urbanistike “Rilindja Urbane” që qeveria ka ndërmarrë në mbarë vendin. Ai i quajti këto diskutimi si një humbje kohe pasi sipas tij këto zëra kundër janë qëndrime vulgare dhe mëndjelehtë….

Read more »

Protesta e PD, Shpërthen Ndreu: Berisha indetifikohet si hajdutë, Luli bukë e kos ha, sepse vjedhin të tjerët që të rritet ai.

By |

Protesta e PD, Shpërthen Ndreu: Berisha indetifikohet si hajdutë,  Luli bukë e kos ha, sepse vjedhin të tjerët që të rritet ai.

Protesta e PD-së përballë Kryeministrisë vijon ende, tashmë tek cadra e vendosur në bulevard. Në mbledhjen e djeshme të grupit parlamentar të PS-së, mësohet se kryeministri Rama porositi deputetët të respektojnë protestën e opozitës, duke mënjanuar çdo përçmim për protestën dhe protestuesit. Por ky urdhër/këshillë duket se ka rënë në vesh të shurdhër, kjo pasi…

Read more »

Greva historike e 1991, Nishani:“Ju atëherë rrëzuat jo vetëm një figurë të urryer, por në radhë të parë rrëzuat kultin e individit, kultin fals”

By |

Greva historike e 1991, Nishani:“Ju atëherë rrëzuat jo vetëm një figurë të urryer, por në radhë të parë rrëzuat kultin e individit, kultin fals”

Më 20 shkurt 2017, me rastin e Ditës Kombëtare të Kujtesës së Martirëve dhe Viktimave të regjimit komunist, Presidenti i Republikës Bujar Nishani ka zhvilluar në Presidencë, ceremoninë e dekorimit të të gjithë studentëve dhe pedagogëve pjesëmarrës në Greven historike të Urisë së Universitetit të Tiranës, mbajtur më 18-20 shkurt 1991. “Ju atëherë rrëzuat jo vetëm një…

Read more »

Protesta e PD, Balla: PD protestonë për qeveri imagjinare. PS e bindur se do rikonfirmohet ne zgjedhje si force e parë

By |

Protesta e PD, Balla: PD protestonë për qeveri imagjinare. PS e bindur se do rikonfirmohet ne zgjedhje si force e parë

Nënkryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka komentuar sot protestën e Partisë Demokratike, e cila sot është në ditën e 3-të të saj. Me ironi Balla pohoi se opozita u mblodh në tubim për zgjedhjet, ndërsa tani kërkojnë qeveri imagjinare. Nga ana tjetër ai rikonfirmoj se dita e zgjedhjeve do të jetë…

Read more »

Protesta e PD, Lutaj: U nis me premtimet e pambajtura të qeverisë dhe mbërriti tek protesta për arrestimin e vjedhësve të bankave!!

By |

Protesta e PD, Lutaj: U nis me premtimet e pambajtura të qeverisë dhe mbërriti tek protesta për arrestimin e vjedhësve të bankave!!

  Deputeti i Partisë Socialiste, Piro Lutaj ka komentuar protestën e Partisë Demokratike, në çadrën para kryeministrisë që ka hyrë sot në ditën e saj të tretë. Me anë të një postimi në rrjetin social “Facebook”, Lutaj tallet me protestuesit e mbledhur në shesh, duke e konsideruar tubimin e demokratëve si një protestë tallava, të mbushur…

Read more »

Llalla: Reforma në drejtësi e rëndësishme për institucionin tonë. Do përzgjedhim strukturën e posaçme.

By |

Llalla: Reforma në drejtësi e rëndësishme për institucionin tonë. Do përzgjedhim strukturën e posaçme.

Nga qyteti i Shkodrës, kryeprokurori Adriatik Llalla teksa foli për reformën në drejtësi, theksoi se procesi i vettingut pritet të fillojë së shpejti me përzgjedhjen e strukturës së posaçme. Ndër të tjera Llalla tha se në drejtësi ka mjaft risi të reja dhe për prokurorinë. “Prokurorët të mbajnë përgjegjësi për vendimet e tyre. Është vlerësuar…

Read more »

Partia Demokratike, dhjetëra autobusë drejt Tiranës

By |

Partia Demokratike, dhjetëra autobusë drejt Tiranës

Me dhjetëra autobusë janë nisur nga qytete të ndryshme të Shqipërisë për t’iu bashkuar protestës së Partisë Demokratike që do zhvillohet mesditën e sotme në Tiranë. Protestuesit do të bashkohen  para kryeministrisë duke kërkuar reformën zgjedhore, që tu garantohet vota e lirë dhe e ndershme. Protesta pritet të fillojë në orën 12:00 dhe policia u…

Read more »

Protesta pa afat, policia: Nëse kalojnë 4 orë, shkelet ligji

By |

Protesta pa afat, policia: Nëse kalojnë 4 orë, shkelet ligji

Rreth 2 mijë forca policore të drejtorive të Tiranës janë sot në gatishmëri për të garantuar rendin dhe qetësinë gjatë zhvillimit të protestës së sotme nga opozita. Marrja e masave të sigurisë kanë nisur që në orën 09:00, të paradites së sotme dhe sipas të dhënave  janë ngritur shumë pika kontrolli në akset kryesore të…

Read more »

Gjermania: Pro anëtarësimit të Shqipërisë në BE

By |

Gjermania: Pro anëtarësimit të Shqipërisë në BE

Përmes ambasadores Susanne Schutz, Gjermania e rikonfirmoi angazhimin e saj për t’ia mbajtur hapur Shqipërisë derën e anëtarësimit në Bashkimin Europian, ndërkohë që pritet implementimi i reformave kyçe në forcimin e shtetit ligjor. BE-ja dhe Gjermania, tha Schutz për “Tirana Times”, nuk lëkunden nga angazhimi i tyre për anëtarësimin e Shqipërisë dhe 5 vendeve të…

Read more »