Archive For The “Opinion” Category

Ku jemi pas viteve të gjatë të krizës së fundit financiare dhe ekonomike botërore

By |

Ku jemi pas viteve të gjatë të krizës së fundit financiare dhe ekonomike botërore

Nga Kasem Seferi Bota përjetoi krizën më të rrezikshme financiare dhe ekonomike krahasuar me atë të vitit 1930. Në këtë kontekst Martin Wolf i “Financial Times” do të vinte në dukje se kjo krizë ishte gjithashtu një krizë për politikën e jashtme, ose një rënie e thellë që do të shkundte, gjithashtu, stabilitetin politik në…

Read more »

Strategjia e Bashës-nga Armand Maho

By |

Strategjia e Bashës-nga Armand Maho

Armand Maho Për ata që e kuptojnë, duhet pranuar që ideja e Bashës për të nisur protestat 4 muaj para zgjedhjeve është thjesht birlante. Vetë Rama ishte investuar fort që, nëpërmjet presioneve dhe tundimeve, të mbante me pahir Metën në qeveri, si kyçin e suksesit të tij, duke luajtur kartën e injorimit me Bashën. Nga…

Read more »

Rritja e pagës minimale rrit varferinë

By |

Rritja e pagës minimale rrit varferinë

Klodian Tomorri Rritja e pagës minimale nuk është rritje të ardhurash për të varfrit, por është rritje taksash për të varfrit dhe gjithë të tjerët. PO. Në Shqipëri, rritja e pagës minimale nuk e ul varfërinë, por e rrit atë. Çështja është e thjeshtë. Sot paga minimale në Shqipëri është 22 mijë lekë. Por në…

Read more »

“Tërmet” politik në Serbi: “Varrmihësi” Nikoliç po ia prish festën Vuçiçit

By |

“Tërmet” politik në Serbi: “Varrmihësi” Nikoliç po ia prish festën Vuçiçit

Maksim Sinemati   Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, synon, tani, që ta kontrollojë “varrmihësin” Tomisllav Nikoliç qëmund të dalë si një rival i rrezikshëm në garën për postin e presidentit të ardhshëm të këtij vendi dhe t’ia prishë, kështu festën, Vuçiçit, vihet në dukje në një koment të botuar, ditët e fundit, në gazetën austriake…

Read more »

Gjykimi i dosjeve duhet filluar me atë të pushkatimit të dy poetëve

By |

Gjykimi i  dosjeve duhet filluar me atë të pushkatimit të dy poetëve

Nga Faik  ISLAMI Sapo kam përfuduar së studiuari dosjen e pushkatimit të dy poetëve; Vilson Blloshmi dhe Genc Leka. Në fund të këtij studimi të plotë e të pa cënushëm,  cilado mendje njerezore do të pësonte një tronditje të thellë. Dhe arrin momenti kur në thellësi  të shpirtit ndjejhet boshllëku, që jep goditja prej skenave…

Read more »

“Më mirë vonë, se kurrë!”

By |

“Më mirë vonë, se kurrë!”

Nga Saimir Maloku*   Ditën e rrëzimit të monumentit të diktatorit komunist Hoxha, më 20 shkurt 1991 të gjitha mediat dhe vendet perëndimore e quajtën këtë moment si historik, si ditën e përmbysjes së diktaturës komuniste dhe të vendosjes së demokracisë në Shqipëri. Kjo ngjarje ishte e shënuar për popullin shqiptar që vuajti për afro…

Read more »

LETËR PUBLIKE DRJTUAR KRYEMINISTRIT Z. EDI RAMA DHE KRYETARIT TË OPOZITËS Z. LULZIM BASHA PËR ZGJIDHJEN E PRONËS, e cila MBETET PROBLEMI KYÇ PËR SHOQËRINË SHQIPTARE

By |

LETËR PUBLIKE DRJTUAR KRYEMINISTRIT Z. EDI RAMA DHE KRYETARIT TË OPOZITËS Z. LULZIM BASHA PËR ZGJIDHJEN  E PRONËS, e cila  MBETET PROBLEMI KYÇ PËR SHOQËRINË SHQIPTARE

Av.Axhem IMERI   Rezoluta e miratuar nga Parlamenti Europian për Shqipërinë, e hartuar sipas raportit të eurodeputetit Knut Fleckenstain pohon shumë qartë se anëtarësimi i Shqipërisë në BE kushtëzohet nga zbatimi i plotë dhe në kohë i pesë kushteve. Në bindjen tonë zgjidhja e pronës mbetet kusht i panegociushem dhe është shumë më i thellë…

Read more »

Tunelet e drogës apo, … tunelet e pushtetit?!

By |

Tunelet e drogës apo, … tunelet e pushtetit?!

  Nga Kasem Seferi Lufta kundër drogës është e hershme, sikundër janë të hershme përpjekjet për ta ligjëruar prodhimin dhe përdorimin e saj. Në një program të të famshmit “National Geografic Chanel“, shikon se si Colorado është vendi ku prodhohet dhe shitet droga në dyqane si dhe përpjekjet për të bindur parlamentin e shtetit përkatës…

Read more »

Kreshnik Spahiu dhe Vangjel Dule bashkë kundër PDIU-së

By |

Kreshnik Spahiu dhe Vangjel Dule bashkë kundër PDIU-së

  Arben Llalla Përse PDIU sulmohet në të njëjtën ditë si nga Vangjel Dule, si nga Kreshnik Spahiu? Natyrisht, në pamje të parë, këta dy njerëz nuk kanë kurrfarë lidhje. Evangjelios Dule si i pëlqen ta thërrasin mbështet krahun nazi-fashist të Vorio Epirit, kurse Kresha si i pëlqen ta thërrasin shitet si nacionalist-populist. Në fakt,…

Read more »

Ju tregoj pse protestoj më 18 shkurt dhe çdo ditë!

By |

Ju tregoj pse protestoj më 18 shkurt dhe çdo ditë!

Nga Flutura Açka Kur protestoj, e bëj për vete dhe për të tjerët, sepse jam në Opozitë me çdo të keqe e ulur këmbëkryq  në Atdheun tim. Vendi më i errët në Ferr, u takon atyre që ruajnë neutralitetin në kohë krizash morale. Ndaj unë protestoj… si detyrë dhe si e drejta ime si qytetare,…

Read more »