Archive For The “Vendi” Category

Tragjedia e Tepelenës, shkak mund të jetë rrjedhja e gazit

By |

Tragjedia e Tepelenës, shkak mund të jetë rrjedhja e gazit

Rrjedhja gazit mund të ketë qenë shkaku i tragjedisë të ndodhur të martën në Tepelenë, ku nga djegia e një banese ka humbur jetën një grua 36 vjeçe dhe foshnja e saj 8 muajshe. Njoftimi ka ardhur nga Inspektoriati Shtetëror Teknik pas inspektimit të banesës. “Pas inspektimit në vendngjarje u arrit në konkluzionin se shkaku…

Read more »

Ben Blushi propozon 7 pika për një reformë të re zgjdhore

By |

Ben Blushi propozon 7 pika për një reformë të re zgjdhore

Deputeti i LIBRA-s, Ben Blushi ka paraqitur sot një Paketë për Demokracinë me 7 pika për reformën zgjedhore. Blushi tha sot se nuk ka asnjë produkt dhe amendament të paraqitur për reformën pavarësisht se ka skaduar afati i komisionit. Sipas tij, si Rilindja ashtu edhe PD sabotuan votimin e emigrantëve, numërimin elektronik si dhe kontrollin…

Read more »

Klosi: Punësim për gratë që do lirohen nga burgu

By |

Klosi: Punësim për gratë që do lirohen nga burgu

Ministri i Mirëqenies Sociale Blendi Klosi ishte sot në burgun e grave. Klosi tha se të gjitha gra që do të fitojnë lirinë do të punësohen. “Vijmë me një lajm të mirë tek ju sot. Shumë nga ju përfitojnë nga amnistia e fundvitit dhe një pjesë e juaja do të lenë qelitë ku vuajnë dënimin….

Read more »

Meta: Reforma të udhëhiqet nga rekomandimet e Venecias

By |

Meta: Reforma të udhëhiqet nga rekomandimet e Venecias

  Pas takimit me ambasadorët Lu dhe Vlahutin, kreu i Kuvendit Ilir Meta tha në një prononcim për mediat se në takim u fol për rëndësinë e integrimit. Kryeparlamentari theksoi se reforma në drejtësi duhet të udhëhiqet nga standardet e Venecias. “Në takim diskutuam për ecurinë e procesit të integrimit, por edhe dëshirën dhe vullnetin…

Read more »

Si do funksionojnë gjobat progresive nga 1 janari 2017

By |

Si do funksionojnë gjobat progresive nga 1 janari 2017

  Qytetari që ka rekorde pozitive do të gjobitet në minimunin e përcaktuar nga ligji, ndërsa ai që  ka  shumë penalitete do të gjobitet në vlerën maksimale. Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri ka deklaruar se pas 1 janarit 2017 do të hyjë në fuqi sistemi i ri, i cili do të garantojë shpërblimin e atyre…

Read more »

Miratohet amnistia nga Qeveria, 1000 të dënuar pritet të dalin nga burgu

By |

Miratohet amnistia nga Qeveria, 1000 të dënuar pritet të dalin nga burgu

  Me propozim të Ministrisë së Drejtësisë, është miratuar ditën e sotme nga Këshilli i Ministrave amnisti për të burgosurit. Mësohet se nga kjo amnisti do të përfitojnë rreth 1000 persona të cilët do të dalin nga burgu, si dhe rreth 3000 të tjerë përfitojnë ulje dënimi. Pas vendimit të Këshillit të Ministrave, drafti pritet…

Read more »

Instituti i Sigurimeve Shoqerove :Perfitimet pas rillogaritjes

By |

Instituti i Sigurimeve Shoqerove :Perfitimet pas rillogaritjes

                      Pensionet e vjetra, miratohet vendimi, shtesa për çdo kategori Tabela/ Rritja për pensionet e plota të pleqërisë të lidhura pas vitit 1995

Read more »

Hapet Zyra Rajonale Rinore, Rama: Të rinjtë, rol për të promovuar bashkëpunimin

By |

Hapet Zyra Rajonale Rinore, Rama: Të rinjtë, rol për të promovuar bashkëpunimin

  Është inauguruar sot Zyra Rajonale Rinore në Tiranë. I pranishëm në aktivitetin e organizuar ishte i pranishëm edhe kryeministri i vendit Edi Rama. Kryeministri falënderoi gjermanët dhe francezët për mbështetjen. Ai theksoi se të rinjtë kanë një rol të rëndësishëm për të promovuar bashkëpunimin. “Pjesë e këtij angazhimi ishte edhe krijimi i kësaj zyre,…

Read more »