Archive For The “Bota” Category

Rastësitë më të mëdha në botë, që habitën shumë njerëz

By |

Rastësitë më të mëdha në botë, që habitën shumë njerëz

Jeta nganjëherë na sjellë befasi të çuditshme të cilat janë pothuajse të pamundura për t’u shpjeguar thjeshtë duke iu referuar teorive të probabilitetit. Enzo Ferrari, i cili themeloi kompaninë Ferrari, vdiq më 1988. Një muaj më vonë, futbollisti Mesut Ozil u lind. Duke i parë fotot e tyre, do të mendoni se janë vëllezër. A…

Read more »

Mogherini vizitë zyrtare sot në Tiranë

By |

Mogherini vizitë zyrtare sot në Tiranë

Federika Mogherini do të jetë sot në Tiranë në një vizitë zyrtare. Në axhendën e bërë publike, Përfaqësuesja e Lartë e Marrëdhënieve të Jashtme të Bashkimit Europian do të takohet me kryetarin e Kuvendit, Meta, kryeministrin Rama, Presidentin Nishani dhe krerët e grupeve parlamentare të kuvendit. Ndërkohë burime nga PD bëjnë me dije se nuk do…

Read more »

Gjermani, 50 mijë vende të lira pune, ja profesionet me të kërkuara

By |

Gjermani, 50 mijë vende të lira pune, ja profesionet me të kërkuara

  Afro 50.000 vende pune ofrojnë kompanitë gjermane, për të cilat mund të aplikojnë qytetarë. Mjekë, infermierë, inxhinierë të të gjitha kategorive, teknikë kompjuterësh, zanatçinj, hidraulikë, elektricistë, muratorë, mekanikë makinash, gomistë janë vetëm disa nga profesionet për të cilat mund të aplikohet nëpërmjet portalit on-line “Make it to Germany”. Kjo faqe në internet është çelur…

Read more »

Mogherini nis sot turneun e vizitave në Ballkan, ndalon dhe në Shqipëri

By |

Mogherini nis sot turneun e vizitave në Ballkan,  ndalon dhe në Shqipëri

Shefja e Diplomacisë në Bashkimin Evropian, Federica Mogherini këtë të mërkurë nis turneun e vizitave disa ditore në Ballkanin Perëndimor. Gjatë qëndrimit të saj në Ballkan nga 1 deri më 4 mars, Mogherini do të vizitojë Serbinë, Kosovën, Shqipërinë, Bosnjen, Malin e Zi dhe Maqedoninë. Ajo do të zhvillojë takime me përfaqësuesit institucional të të…

Read more »

Trump: prapa protestave qëndron Obama

By |

Trump: prapa protestave qëndron Obama

Presidenti Donald Trump po fajëson paraardhësin e tij, ish Presidentin Barack Obama, për protestat e kohëve të fundit kundër ligjvënësve republikanë që ishin në shtetet e tyre për takime me votuesit gjatë ditëve të pushimit të Kongresit. Në këto takime ligjvënësit u përballën me pyetje plot zemërim lidhur me planet e tyre për zhbërjen e…

Read more »

Trump merr masa të forta për të mbrojtur vendin nga ISIS

By |

Trump merr masa të forta për të mbrojtur vendin nga ISIS

Presidenti Donald Trump mbajti fjalimin e tij të parë përpara të dyja dhomave të Kongresit, ku bëri thirrje për reformimin e sistemit shëndetësor dhe për rigjallërimin e ekonomisë. Fjalimi vjen në një moment të rëndësishëm për një president të ri, të zgjedhur me synimin për të shkundur me shpejtësi Uashingtonin dhe për të bërë realitet…

Read more »

Austri: arrestohet 25 vjecari, kishte ngjashmëri të frikëshme me Hitlerin.

By |

Austri: arrestohet 25 vjecari, kishte ngjashmëri të frikëshme me Hitlerin.

Një 25 vjeçar, u ndalua ditën e hënë në Austri, me akuzën e glorifikimit të periudhës së errët  të nazizmit. Djaloshi ngjante shumë me ish-udhëheqësin nazist, gjerman, Adolf Hitler, mbante mustaqe si ai dhe vizitonte shpesh shtëpinë ku kishte lindur ish-lideri famëkeq. Sipas autoriteteve, 25 vjeçari është i vetëdijshëm për veprimet që bën ndaj edhe…

Read more »

Këshilltari për sigurinë kombëtare i Trump jep dorëheqjen. Flyn: Ndihem i nderuar që i kam shërbyer vendit.

By |

Këshilltari për sigurinë kombëtare i Trump jep dorëheqjen. Flyn: Ndihem i nderuar që i kam shërbyer vendit.

Michael Flynn, këshilltari për sigurinë kombëtare i presidentit të SHBA-ve ka dhënë dorëheqjen nga ky post.  Funksionari i lartë i Trump u akuzua se ka gënjyer për telefonatat me ambasadorin rus, ku siç raportohet, kanë diskutuar për heqjen e sanksioneve të SHBA-së ndaj Rusisë. Ish-këshilltari Flynn, ka paraqitur dorëheqjen e tij bashkë me një letër,…

Read more »

Incidente në kampin e refugjatëve në Athinë

By |

Incidente në kampin e refugjatëve në Athinë

Në kampin e refugjatëve në Athinë, kanë ndodhur trazira pasi refugjatët kanë tentuar të pengojnë hyrjen në kamp të ministrit grek të Migracionit, Yannis Mouzalas. Në kampin e refugjatëve në kryeqytetin e Greqisë, Athinë, kanë ndodhur për një kohë të shkurtër trazira pasi refugjatët kanë tentuar të pengojnë hyrjen në kamp të ministrit grek të…

Read more »

Çaktivizohet bomba 250 kg në Selanik, evakuohen 50 mijë banorë

By |

Çaktivizohet bomba 250 kg në Selanik, evakuohen 50 mijë banorë

Organet greke të pushtetit lokal në Selanik, në bashkëpunim me policinë dhe forcat e ushtrisë, kanë filluar të marrin masa për zbatimin e një plani evakuimi të 50. 000 banorëve nga tre bashki në pjesën perëndimore të qytetit ditën e diel, për t’u dhënë mundësi specialistëve të çaktivizojnë një bombë të Luftës së Dytë Botërore….

Read more »