Archive For The “Aktualitet” Category

Bashkia Tiranë mban premtimin, vë në funksion linjën “Maternitet i Ri – ish Fusha Aviacionit”

By |

Bashkia Tiranë  mban premtimin, vë  në  funksion linjën “Maternitet i Ri – ish Fusha Aviacionit”

Mijëra banorë të Njësisë Administrative Nr.7, që jetojnë në zonën e ish Fushës së Aviacionit, nuk do u duhet të ecin kilometra në këmbë për të arritur në qendër apo në zona të tjera të Tiranës. Bashkia e Tiranës ka mbajtur premtimin duke plotësuar një kërkesë të hershme të banorëve të zonës, duke vënë në…

Read more »

Fshihej prej 18 vitesh, kapet shqiptari në Angli

By |

Fshihej prej 18 vitesh, kapet shqiptari në  Angli

Shqiptari i dënuar për dy vrasje në Shqipëri dhe që vazhdonte jetën i qetë në Angli është ekstraduar dhe do të vuajë dënimin në vendin tonë. Historia e Avni Metrës, 53 vjeçarit lindur në Burrel por që  në Britani ishte identifikuar me pasaportë Angleze  lëshuar në gjeneralitete si Avdul Mekra, 53 vjeç, lindur në Gjakovë…

Read more »

A.I publikon raportin për të drejtat e njeriut në botë , Shqipëria zë vendin e 62

By |

A.I publikon raportin për të  drejtat e njeriut në  botë , Shqipëria zë  vendin e 62

“Amnesty International” ka publikuar raportin për Shqipërinë për vitin 2016-2017 për të drejtat e njeriut në botë. Në raport, Shqipëria renditet në vendin e 62. Disa nga çështjet që preken për Shqipërinë janë miratimi i reformës në drejtësi, çështja e azilantëve, strehimi i romëve, por edhe zhdukja e Remzi Hoxhës. Sipas raportit të “Amnesty International”,…

Read more »

Vrasja e dyfishtë në Pogradec, flet fqinja: Ata shkonin mirë me njëri-tjetrin, nuk di të kenë pasur konflikte

By |

Vrasja e dyfishtë  në  Pogradec, flet fqinja: Ata shkonin mirë me njëri-tjetrin, nuk di të kenë pasur konflikte

Vetëm pak ditë më parë një ngjarje e rëndë ndodhur në Pogradec, ku një çift u gjet pajetë në një kasolle pranë shtëpisë së tyre. Sipas hetimeve paraprake mësohet se një zënkë mes çiftit mund të ketë arritur në këto pasoja tragjike pasi mendohet se Fatbardha Torra ka goditur bashkëshortin e saj me dru pas…

Read more »

Ministria e Financave: falen gjobat për 140 mijë makina, ja kush përfiton.

By |

Ministria e Financave: falen gjobat për 140 mijë makina, ja kush përfiton.

Ministria e Financave dorëzon në qeveri projektin për faljen e gjobave dhe kamatëvonesave për bizneset debitore si dhe për faljen e taksave dhe kamatave për automjetet. Sipas draftit përfundimtar, do të përfitojnë pronarët e mjeteve që nuk kanë paguar asnjë taksë prej vitit 2011 e në vazhdim dhe duan të çregjistrojnë mjetet e tyre, të…

Read more »

Gramsh, soba me drru shkrumbon 8 apartamente

By |

Gramsh, soba me drru shkrumbon 8 apartamente

Gjendet shkaku i djegies së pallatit në Gramsh gjatë mbrëmjes së kaluar. Sipas versionit zyrtar të policisë shkak i përfshirjes në flakë të këtij pallati ka qenë një sobë me dru. “Shkak i rënies së zjarrit dyshohet të ketë qenë soba me dru e një banese”,- njofton policia. Më shumë se 5 orë u është…

Read more »

Rrihet për motive të dobëta nënkryetari i Këshillit të Qarkut Lezhë…

By |

Rrihet për motive të dobëta nënkryetari i Këshillit të Qarkut Lezhë…

Nënkryetari i Këshillit të Qarkut Lezhë, A.M. 54 vjeç, është rrahur nga dy vëllezër, njeri 18 dhe tjetri 21 vjeç, të cilët janë shpallur në këkrim nga Policia. Ata janë K.N. 21 vjeç  dhe S.N. 18 vjeç, të dy banues në Lezhë. Ngjarja ka ndodhur dje në mesditë rreth orës 13:30 në lagjen Skënderbe të…

Read more »

Itali, braktisen 500kg kanabis në gomone

By |

Itali, braktisen 500kg kanabis në gomone

Në Monopoli, Policia Italiane ka zbuluar një grup trafikantësh që ishin nisur për të shkarkuar në tokë një ngarkesë marihuana të konsiderueshme. Operacioni mëngjesin e 20 shkurtit ishte në kuadrin e kontrollit të territorit nga Komisariati i Monopoli-t në bashkëpunim me autoritetet detare të zonës që synonte të mos lejonte zbarkimin e sasive të mëdha të lëndëve narkotike…

Read more »

Trafik i rënduar,, Veliaj: Kërkesë miqësore PD-së që të zhvendoset çadra

By |

Trafik i rënduar,, Veliaj: Kërkesë miqësore PD-së që të zhvendoset çadra

Kreu i bashkisë Erion Veliaj i ka kërkuar organizatorëve të protestës të zhvendosen nga bulevardi për të liruar trafikun. Duke theksuar se Bashkia e Tiranës do të respektojë të drejtën e çdokujt për të protestuar, ai u bëri edhe një kërkesë miqësore për të gjetur një zgjidhje në lehtësimin e trafikut në qytet. “Jam shpresëplotë…

Read more »

Itali, arrestohet 45-vjecari, përdorte dhunë fizike dhe psikologjike ndaj gruas së tij

By |

Itali, arrestohet 45-vjecari, përdorte dhunë fizike dhe psikologjike ndaj gruas së tij

Dhuna dhe kërcënimet e përsëritura ndaj gruas së tij i kanë kushtuar shtrenjtë një 45-vjeçari shqiptar, pasi ka përfunduar në pranga. Ngjarja ndodhi gjatë natës së 18 shkurtit në rrugën ‘Monte San Vito’ në Ankona, por sot është publikuar në mediat italiane. Shqiptari, emri i të cilit nuk bëhet i ditur, në gjendje të dehur…

Read more »