Archive For The “Aktualitet” Category

Tiranë, vodhi 240 mijë lekë në kioskën në bulevard, arrestohet 22-vjeçari

By |

Tiranë, vodhi 240 mijë lekë në kioskën në bulevard, arrestohet 22-vjeçari

  Policia e Tiranës ka arrestuar një 22-vjeçar pasi akuzohet për vjedhje me dhunë. Burime nga blutë e kryeqytetit bëjnë me dije se Preng Luka, 22 vjeç, banues në Tiranë më datë 14.01.2017, rreth orës 21:55, dyshohet se në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, ka kryer vjedhjen me dhunë të një kioske, ku ka arritur të…

Read more »

Korçë, gjendet i vdekur në rrugë endacaku, dyshohet nga i ftohti

By |

Korçë, gjendet i vdekur në rrugë endacaku, dyshohet nga i ftohti

Një endacak është gjetur i pajetë ditën e sotme në qytetin e Korçës. Personi i seksit mashkull, rreth 55 vjeç, ende i paidentifikuar, është gjetur i vdekur në rrugë në lagjen nr.7 të qytetit, përballë Pallatit të Kulturës. Nga këqyrja paraprake e viktimës nuk janë konstatuar shenja dhune. Sipas policisë së qytetit juglindor, dyshohet se…

Read more »

Tahiri letër ‘La Reppublica’: Në asnjë fshat shqiptar nuk valëvitet flamuri i ISIS

By |

Tahiri letër ‘La Reppublica’: Në asnjë fshat shqiptar nuk valëvitet flamuri i ISIS

Ministri i Punëve të Brendshme, Saimir Tahiri ka reaguar pas një artikulli të së përditshmes italiane “La Repubblica” të Barit me titull “Terrorizmi, flamujt e ISIS-it në fshatrat e Shqipërisë. Fuçi baruti për Puljan”. Përmes një letre drejtuar pikërisht Drejtorit përgjegjës Ezio Mauro, ministri kërkon “përgënjeshtrim dhe që artikuj të tillë të mos publikohen pa…

Read more »

Elbasan, dhunohet barbarisht biznesmeni i gurores, autori në kërkim

By |

Elbasan, dhunohet barbarisht biznesmeni i gurores, autori në kërkim

Një biznesmen është dhunuar barbarisht mëngjesin e sotëm në qytetin e Elbasanit. Ngjarja ka ndodhur në Labinot Fushë, ku gjatë një konflikti për motive të dobëta teksa ndodhej në biznesin e tij, biznesmeni Ylli Salla është goditur me sende të forta në kokë. Ai është dërguar menjëherë në spitalin rajonal për të marrë ndihmën e…

Read more »

Peqin, lirohet ish-prokurori Giu; përfitoi nga amnistia

By |

Peqin, lirohet ish-prokurori Giu; përfitoi nga amnistia

Në listën e personave që kanë fituar lirinë falë amnistisë ndodhet edhe ish-prokurori Haxhi Giu, i dënuar me 2.4 vjet burg, për korrupsion pasiv dhe shpërdorim. Giu ishte duke e vuajtur dënimin në burgun e Peqinit. Ish- prokurori i Krujës dyshohet se i premtoi një të pandehuri që do t’i ulte në minimum vendimin, kundrejt…

Read more »

Policia Kufitare shpëton një shtetas, në liqenin e Pogradecit

By |

Policia Kufitare shpëton një shtetas, në liqenin e Pogradecit

Pas njoftimit në orën 07:55 nga Patrulla e Përgjithshme e Policisë së Pogradecit për një shtetas me varkë, i cili kërkonte ndihme në brendësi të liqenit, brenda pak minutash ka shkuar mjeti lundrues ì SPKM-Pogradec. Policia Kufitare e ka nxjerrë 50 vjeçarin Y.B., nga uji thuajse pa ndjenja dhe e transportoi me ambulancë në spitalin…

Read more »

Tiranë, plagoset me armë zjarri 31-vjeçari

By |

Tiranë, plagoset me armë zjarri 31-vjeçari

Një plagosje me armë është regjistruar në orët e para të mëngjesit të sotëm në Tiranë. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 04:35, në rrugën “Ismail Qemali”, në zonën e ish-Bllokut, është plagosur me armë zjarri, në pjesën e kofshës, shtetasi A. A., 31 vjeç, i cili ndodhet jashtë rrezikuar për jetën. Grupi hetimor po punon…

Read more »

Tiranë, vidhet me thyerje bankomati i një banke

By |

Tiranë, vidhet me thyerje bankomati i një banke

Rreth orës 04:10 të mëngjesit të sotëm, në rrugën e Dibrës, Tiranë, është vjedhur me thyerje bankomati i një banke të nivelit të dytë, ku kanë marrë një shumë monetare ende të pa përcaktuar. Bankomati nuk ndodhet në të njëjtën godinë me atë të bankës. Grupi hetimor po punon për identifikimin e autorëve të kësaj…

Read more »

Amnistia, nis lirimi i të dënuarve

By |

Amnistia, nis lirimi i të dënuarve

Ka nisur që në orën 08:00 të mëngjesit të sotëm lirimi nga burgu i personave që kanë fituar lirinë nga amnistia. Bëhet fjalë për 731 të dënuar që përfitojnë nga amnistia e iniciuar nga Ministria e Drejtësisë. Ashtu sikurse ishte parashikuar në aktin e miratuar nga Parlamenti në fund të dhjetorit të shkuar, zbatimi i…

Read more »

Fier, ngroheshin me qymyr druri, intoksikohen dy të moshuar

By |

Fier, ngroheshin me qymyr druri, intoksikohen dy të moshuar

Një çift të moshuarish kanë përfunduar në spital për shkak të asfiksimit nga ngrohja me qymyr. Policia e Fierit bën me dije se gjatë ditës së enjte, 12 janar 2017, kanë shkuar në spitalin rajonal Fier dhe ndodhen në reaminacion shtetasit E.S, 60 vjeçe dhe S.S, 64 vjeç, banues në fshatin Dukas të Patosit. Bashkëshortët…

Read more »