Archive For The “Sociale” Category

Besimtarët Bektashinj kremtojnë festën e Sulltan Novruzit

By |

Besimtarët Bektashinj kremtojnë festën e Sulltan Novruzit

Besimtarët bektashinj në Shqipëri festojnë sot ditën e Sulltan Novruzit. Në kryegjyshatën botërore të bektashinjve kanë nisur fetimet. I pranishëm në ceremoni është dhe kreu i Kuvendit Ilir Meta. Në këtë ditë kremtohet ditëlindja e imam Aliut dhe ndryshe njihet nga besimtarët bektashinj si dita e rilindjes së madhe. Çfarë personifikon kjo festë? Dita e…

Read more »

Rreziku nga fruthi, Silva Bino: Problem, refuzimi i vaksinës

By |

Rreziku nga fruthi, Silva Bino: Problem, refuzimi i vaksinës

Humbja e jetës së 17 fëmijëve në Rumani për shkak të epidemisë së fruthit, si dhe shpërthime të kësaj sëmundjeje ngjitëse në Itali, Francë, Spanjë dhe vende të rajonit, kanë alarmuar autoritetet shëndetësore në vendin tonë për shkak të një tendence për të refuzuar vaksinën kundër fruthit, që bëhet te bebet 12-muajshe. Sipas shefes së…

Read more »

Zëvendësohen pemët e dëmtuara në Parkun e Madh të Liqenit

By |

Zëvendësohen pemët e dëmtuara në Parkun e Madh të Liqenit

Pemët e dëmtuara të Parkut të Madh të Liqenit po zëvendësohen me pemë të reja, duke zgjeruar sipërfaqen e gjelbëruar. Bashkia e Tiranës, Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit dhe një grup vullnetarësh nga EcoVolis, morën pjesë në mbjelljen e fidanëve të rinj në Parkun e Liqenit. Nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Arbjan Mazniku, theksoi se…

Read more »

Nishani uron Festën e bekuar të Sulltan Novruzit

By |

Nishani uron Festën e bekuar të Sulltan Novruzit

Presidenti Republikës, Sh.T.Z. Bujar Nishani dhe Zonja e Parë, Odeta Nishani morën pjesë në kremtimet e festës tradicionale të Sulltan Novruzit në Teqenë e Baba Aliut, në Ali Postivan të Përmetit, duke uruar përzemërsisht këtë ditë të shenjtë të besimtarëve bektashinj. Me këtë rast Presidenti i Republikës dekoroi me Titullin “Naim Frashëri” klerikun dhe udhëheqësin…

Read more »

Parku Olimpik i Tiranës gati për t’u hapur, ja si duket brenda

By |

Parku Olimpik i Tiranës gati për t’u hapur, ja si duket brenda

Ish-kompleksi sportiv “Dinamo” është rivitalizuar duke u transformuar në një  kompleks modern që mbledhë bashkë të gjitha strukturat zinxhirë të sportit, federatat, peshëngritjen, mundjen, atletikën si dhe lojërat me dorë. Punimet për ngritjen e strukturës unikale kanë përfunduar dhe mungojnë vetëm disa detaje që qendra moderne olimpike të hapë dyert për sportistët më elitarë të…

Read more »

Rastësitë më të mëdha në botë, që habitën shumë njerëz

By |

Rastësitë më të mëdha në botë, që habitën shumë njerëz

Jeta nganjëherë na sjellë befasi të çuditshme të cilat janë pothuajse të pamundura për t’u shpjeguar thjeshtë duke iu referuar teorive të probabilitetit. Enzo Ferrari, i cili themeloi kompaninë Ferrari, vdiq më 1988. Një muaj më vonë, futbollisti Mesut Ozil u lind. Duke i parë fotot e tyre, do të mendoni se janë vëllezër. A…

Read more »

Nikolla: Nuk do të ketë rritje të tarifës maksimale të studimit

By |

Nikolla: Nuk do të ketë rritje të tarifës maksimale të studimit

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla thotë se nuk do të ketë rritje të tarifave për studentët. Ajo tha për Ora News se lidhja e ligjit të arsimit të lartë me rritjen e tarifës së studimit është një gënjeshtër e madhe. “Ligji i ri i arsimit të lartë përcakton që është qeveria ajo që përcakton tarifën…

Read more »

Shërbimi – Call center për tatimpaguesit, Ahmetaj: Sipërmarrësit mundësi vetëkorrigjimi

By |

Shërbimi – Call center për tatimpaguesit, Ahmetaj: Sipërmarrësit mundësi vetëkorrigjimi

Qendra e Thirrjeve në ndihmë të sipërmarrësve është një shërbim i ri që vjen nga Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve. Përmes thirrjeve hyrëse, dalëse dhe live chat biznesi kërkon ndihmë për procedura të ndryshme, asistencën e specialistëve apo edhe kryerjen e pagesave. Ndërsa operon prej 1 shkurtit, ministri i Financave Arben Ahmetaj thotë se ajo…

Read more »

Alarmi i ekspertëve: Po i shërbehet grupeve të fuqishme të biznesit

By |

Alarmi i ekspertëve: Po i shërbehet grupeve të fuqishme të biznesit

Pas Dhomës Amerikane dhe asaj të Tregtisë dhe Industrisë, katër organizma të tjerë (Instituti i Ekspertëve Kontabël të Autorizuar -IEKA, Instituti i Kontabilistëve të Miratuar- IKM, Shoqata e Kontabilistëve dhe Financierëve të Shqipërisë -SHKFSH, Shoqata Kontabël i Miratuar – SHKM) kanë kundërshtuar projektligjin; “Për organizimin dhe funksionimin e Profesionit të rregulluar të Ekspertit Fiskal dhe…

Read more »

Ja projektet për tre aeroportet në jug, në lojë hyn edhe Finiqi

By |

Ja projektet për tre aeroportet në jug, në lojë hyn edhe Finiqi

Pas Vlorës, është Gjirokastra e Finiqi vendndodhja e tretë ku Qeveria ka parashikuar të ndërtojë një aeroport në jug të vendit. Në rast miratimi, aeroporti i përzgjedhur mes Finiqit e Gjirokastrës, do t’i bashkohet atij të Vlorës, i cili tashmë është përcaktuar zyrtarisht si Aeroporti kryesor në jug të vendit. Ka qenë Kryeministri Edi Rama…

Read more »