Wednesday, January 16, 2019

Sociale

Tërhiqet investitori/ Samir Mane shet projektin e kullës, ja ndërtuesi...

  BFI Invest, në pronësi të grupit Balfin ka shitur në fund të korrikut, tek grupi Kastrati, 50% të aksioneve, që ajo zotëronte në kompaninë...

ISSH: Ja sa duhet të paguani që të keni një pension...

  Situata kaotike në pagest e sigurimeve mund tu shkaktojë probleme kur të mbushni moshen e pensionit. Në një njoftimi më të fundit të Institutit...

Qeveria vjedh 1/3 e taksave/ Tabaku: Ky është përfundimi i Gjykatës...

  Deputetja demokrate Jorida Tabaku ka akuzuar qeverinë se është kampione në Europë, përsa i përket vjedhjes së taksave të qytetarëve të saj. Sipas saj,...

Abuzime me pronat, paditen në Prokurori 6 zyrtarë të Hipotekës Tiranë

  KLSH kallëzon në prokurori ish regjistruesin, tre përgjegjës sektori dhe dy specialistë të Zyrës Vendore të Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme Tiranë. Sipas KLSH "kanë...

Në shtator nis reforma e pronës, krijohet Agjencia Kombëtare

  Pas një viti pune, kryeministri Edi Rama thotë se në shtator dy institucionet Hipoteka dhe ALUIZNI do të bashkohen në një institucion të vetëm. Deklarata...

Kanionet shpëtojnë në gjykatë. Rrëzohet padia e ndërtuesve të HEC-eve në...

  Gjykata Administrative ka ruajtur të paprekur kanionet e Osumit. Me një vendim të datës 30 korrik, gjykata ka pranuar vendimin e Ministrisë së Infrastrukturës...

Punë në Gjermani? / Ekspertja shpjegon procedurat, ja sa duhet...

  Deutsche Welle: Në nëntor 2015, qeveria gjermane miratoi “Rregulloren e Ballkanit Perëndimor” – kush kishte ofertë pune mund të vinte në Gjermani me vizë pune,...

Gjykata Europiane e Llogarive: Shqipëria 30 % të prokurimeve i bën...

Gjykata Europiane e Llogarive, institucioni më i lartë i auditit në Bashkimin Europian ka analizuar procedurat e prokurimit në vendet e zgjerimit për vitin...

Fillon plotësimi i formularit A2, ja kujdesi që duhet të tregojnë...

  Në gjimnazin “Qemal Stafa” në Tiranë maturantët kanë nisur të plotësojnë formularin A2. Dje  ishte dita e parë e aplikimeve, të cilat do të...

Asistenca sociale/ BB negociata me qeverinë për të shtuar më...

  Në atë kohë shumë prej familjeve shprehën ankesën se ishin përjashtuar me pa të drejtë dhe se kriteret e përdorura nuk ishin tregues realë...