Saturday, February 24, 2018

Drejtoria e Tatimeve: Ja sa do paguani për shitjen e shtëpive

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka  sqaruar hipotekat për tatimin që duhet të vilet kundrejt banesave që shiten dhe që kanë kaluar procesin e...

Ndryshojnë procedurat për përfitimin e pagesës së aftësisë së kufizuar

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, në një takim me strukturat e shëndetësisë dhe shërbimit social në të gjithë vendin ka folur...

Tatimet: Ja të ardhurat personale që tatohen dhe ato që përjashtohen...

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve publikoi një material ku sqarohen të ardhurat personale që tatohen dhe ato që nuk tatohen Të ardhurat e tatueshme janë...

Zgjerim skemës së sigurimeve, Ponari: Të mos shihet si taksë por...

Qeveria duhet të ndërmarrë nisma të reja ligjore për zgjerimin e skemave të sigurimeve në vend. Presidenti i Kompanisë Sigal Unika Grup Austria, në...

Biznesi i vogel me TVSH, më 1 prill futen ne skeme...

Administrata Tatimore synon që përfshirja për herë të parë e biznesit të vogël në skemën e TVSH-së, të kryhet pa kosto administrative për ta.   Përgjegjësja...

Kriteret e pranimit te Mjekësia, Gjata: Studentët që vijnë te ne...

Universiteti i Mjekësisë do të vijojë të marrë maturantët me mesataren më të lartë, e cila megjithëse si kriter është vendosur të jetë mbi...

Skema: A po kthehet ndërtimi në një lavatriçe të parave të...

Teksa ndërtimi po lulëzon, një skemë e re e pastrimit të parave që vijnë nga ekonomia e zezë mund të aplikohet së fundmi në...

 9 dokumentat për vitet e punës/ Ndryshon procedura, dokumentet ...

Instituti i Sigurimeve Shoqërore ka publikuar dokumentat e plota që duhen për të marrë pensionin. Me heqje e certifikatave, tashmë është lehtësuar procedura për...

Produktet “Made in Albania”/  Meta: Të “internacionalizohen” markat shqiptare

Presidenti Ilir Meta ka marrë pjesë në një aktivitet zhvilluar në kuadër të Vitit Mbarëkombëtar të Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastriot Skënderbeu. Të pranishëm në...

Familjet jashtë skemës së ndihmës sociale, Basha: Holokaust ndaj shqiptarëve ...

Në mbledhjen e radhës të grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Lulzim Basha tha se u diskutua kryesisht për mijëra familje shqiptare që ndodhen në...