Burg përjetë për “kasapin e Ballkanit”

Gjykata e Hagës dha sot njërin prej vendimeve më të pritura të saj, atë për komandandin e ushtrisë serbo-boshnjake, Ratko Mladiç, njeriu që u kthye në njërin prej të arratisurve më të kërkuar të botës, përpara se të bënte llogaritë me drejtësinë. Mladiç u shpall fajtor për krime lufte dhe krime të tjera kundër njerëzimit […]

Continue Reading

Serbia do të kërkojë nga 22 shtetet e BE të rishqyrtojnë njohjen e Kosovës

Beogradi zyrtar do t’i dërgoj një letër 22 shteteve anëtare të Bashkimit Evropian që të rishqyrtojnë vendimin për njohjen e pavarësisë së Kosovës, pas rastit të pavarësisë së Katalonjës. Siç mëson “Novosti” serb, kjo kërkesë e presidentit Aleksandar Vuçiç do t’i bëhet BE-së pas mesazhit të Brukselit, i cili ka thënë se Kosova dhe Katalonja […]

Continue Reading

Hahn dhe Mogherini, me krerët e vendeve të Ballkanit Perëndimor

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini dhe komisionari për zgjerim i BE-së, Johannes Hahn, takuan në New York udhëheqësit e vendeve të Ballkanit Perëndimor në “një takim pune për të çuar pëprara procesin e integrimeve evropiane për tërë rajonin”. Në njoftimin e zyrës së zonjës Mogherini thuhet se udhëheqësit e Kosovës, […]

Continue Reading

Kadri Veseli zgjidhet kryetar i Kuvendit të Kosovës

Me 62 vota pro dhe 52 kundër, Kadri Veseli është zgjedhur Kryetar i Kuvendit të Kosovës. Seanca për zgjedhjen e kryetarit të Kuvendit të Kosovës ka nisur me tri orë vonesë. Deputetët e koalicionit të Partisë Demokratike të Kosovës, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Nismës, Aleancës Kosova e Re dhe ata nga radhët e pakicave […]

Continue Reading

Dorëzohet AKR, Lista Serbe merr Ministrinë e Bujqësisë

Parlamenti i Kosovës mblidhet sot në orën 11:00 për të përfunduar seancën konstituive të nisur në 3 gusht, por të pafinalizuar asnjëherë për shkak se koalicioni fitues i zgjedhjeve nuk arriti të siguronte mbështetjen e nevojshme për zgjedhjen e kryetarit të Kuvendit dhe zëvendësve të tij.  Marrëveshja e arritur mes koalicionit PAN dhe AKR-së së […]

Continue Reading

Dialogu Kosovë-Serbi, Thaçi dhe Vuçiç takohen sot në Bruksel

Sot, në Bruksel, shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini do ndërmjetësojë takimin e radhës ndërmjet presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç. “Ata do të shkëmbejnë pikëpamjet mbi vazhdimin e bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve duke pasuar pajtimin e muajit korrik se do të fillojnë të përgatisin […]

Continue Reading

Kosova pa qeveri, dështon sërish zgjedhja e kreut të Kuvendit

Kuvendi i Kosovës ka proceduar me vazhdimin e seancës konstituive, të filluar që nga 3 gushti, por nuk ka arritur sërish të zgjedh kryetarin dhe nënkryetarët e këtij institucioni. Në fillim të seancës, koalicioni PAN, i përbërë nga Partia Demokratike e Kosovës, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma ka kërkuar edhe një afat tjetër […]

Continue Reading

Greqi, kapet në Athinë shqiptari me drogën e re

Policia greke është vënë në alarm pasi ka zbuluar që një lëndë e re narkotike e quajtur salvia, e cila ka shkaktuar shumë raste vdekjeje në Europë, ka hyrë për herë të parë edhe në Greqi. Trafikanti i kësaj lënde ka qenë një shtetas shqiptar 31-vjeçar, i cili është arrestuar në lagjen “Lavrio” të kryeqytetit […]

Continue Reading

Kosova pa qeveri, Haradinaj: Publiku duhet të na mirëkuptojë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe i nominuari për kryeministër Ramush Haradinaj, ka kërkuar mirëkuptim nga opinioni publik për mosformimin e institucioneve. Në një postim në Facebook, Haradinaj ka thënë se vonesat për krijimin e institucioneve kanë të bëjnë me përpjekjen e këtij koalicioni për të gjetur formulën e një ‘qeverie stabile’. Ai ka […]

Continue Reading

Kosovë, ndahet nga jeta ish-kryeministri Bajram Rexhepi

Ka ndërruar jetë në moshën 63 vjeçare ish-kryeministri i Kosovës, Bajram Rexhepi. Burimet e Indeksonline të afërta me ngjarjen kanë konfirmuar se Rexhepi ka ndërruar jetë sot në orët e hershme të mëngjesit. Rexhepi prej muajsh ndodhej në koma dhe ishte duke qëndruar në njërin prej spitaleve në Turqi pasi kishte pesuar hemorragji celebrale. Ai […]

Continue Reading