Schutz: Situata shqetësuese, të luftohen jo vetëm strukturat kriminale, por edhe kokat e tyre

Gjermania pret rezultate konkrete nga task-forca e ngritur nga qeveria shqiptare për aksionin kombëtar “Forca e Ligjit”, kundër trafikut të drogës dhe krimit të organizuar. Kjo njësi e ngritur me ekspertë të huaj, mbështetet nga pala gjermane me një oficere në Tiranë. Ndërkohë, ambasadorja Susanne Schutz tha se e rëndësishme është reduktimi i kultivimit të […]

Continue Reading

Rama shet Tahirin: Kush prek në dërrasë të kalbur, të përgjigjet para drejtësisë

-“Më thua kam 4 javë që nuk flas për Saimir Tahirin. Por çfarë të them unë për Tahirin? Mua më takon të flas?  Të merret drejtësia  me atë…”- u justifikua kreu i PS-së. -Kryeministri deklaron: “Unë bashkëpunëtorët i besoj të gjithë dhe mbroj deri në fund idetë që ndajmë, punën që bëjmë. Por unë nuk […]

Continue Reading

Këshilli i Stabilizim Asocimit/Rama lë jashtë opozitën, PD: Frikë nga kriminalizimi

Pas një tradite 6-vjeçare, Partia Demokratike hedh akuza se Qeveria për herë të parë ka përjashtuar opozitën nga Këshilli i Stabilizim Asociimit Shqipëri-Bashkimi Europian. Përmes një deklarate për mediat, demokratët thonë se prej vitit 2011, qeveria e PD-së në atë kohë krijoi precedentin pozitiv të përfshirjes së kryetarit të Komisionit parlamentar për Integrimin Evropian, asokohe […]

Continue Reading

”Mogherini hesht për vilën e Vlahutinit, jo më për Tahirin”

Shefja e Politikës së Jashtme në BE-së, Frederica Mogherini nuk ka komentuar akuzat që janë ngritur ndaj ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri por u shpreh se kjo është një çështje që po trajtohet nga drejtësia. Pas këtij qëndrimi, ka reaguar ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani. Përmes një postimi në Twitter, Manjani shprehet se Mogherini nuk […]

Continue Reading

Rama ”thumbon” PD përmes disa fotove: Ata që bërtasin sot

Edhe këtë mëngjes Kryeministri Edi Rama, ka publikuar në rrjetin social facebook, pamje nga një projekt i Rilindjes Urbane. Bëhet fjalë për urën e Broshkës në Elbasan. Kryeministri theksoi se projekti është jetësuar nga qeveria e tij dhe jo nga ata që bërtasin sot, duke thumbuar kështu opozitën. Statusi MIRËMËNGJES dhe me këto dy pamje […]

Continue Reading

Vettingu, shorti zgjedh 6 gjyqtarët e parë që do shqyrtohen

Në Gjykatën e Tiranës u hodh shorti që përzgjodhi për verifikim kuadër të procesit të vettingut disa gjyqtarë. Ata janë Brunilda Kadi, Brunilda Kashmi, Artan Lazaj, Astrit Faqolli dhe Bledar Abdullai.  Deri tani komisionerët e pavarur të kualifkimit kanë përzgjedhur 25 dosje që do t’i nënshtrohen vettingut. Ndërsa sot janë përzgjedhur 5 dosjet e gjyqtares […]

Continue Reading

Plani vendor i Përmetit, Kumbaro: Të merren parasysh potencialet e zonës

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, e cila është edhe deputete e qarkut Gjirokastër ka qenë e pranishme në dëgjesat publike të bëra për studimin e planit vendor të Këlcyrës dhe të Përmetit. Ministrja dhe deputetja Kumbaro, pas prezantimit të këtij plani u shpreh se në hartimin e tij duhet të merren parasysh potencialet e këtyre […]

Continue Reading

Klement Zguri: PS nuk është ankuar për vendimin e KQZ

  Kreu i KQZ, Klement Zguri ka komentuar sot kërkesën e PS për shkarkimin e tij nga detyra, pasi sipas PS, nuk zbatoi ligjin e dekriminalizimit për kreun e Bashkisë së Mallakastrës, Në një pronconim për mediat, Zguri tha se puna e KQZ nuk mund të vlerësohet nga politika por nga institucionet. Duke ju referuar […]

Continue Reading

Vasili: Rama përgjegjësi kryesor për drogën

Kreu i deputetëve të LSI, Petrit Vasili, në një koment në Facebook, shkruan se raportet e ndërkombëtarëve fajësojnë Edi Ramën për drogën. Vasili i referohet raportit të Qendrës Europiane të Drogave dhe Varësisë së Drogave (EMCDDA), e cila e klasifikon Shqipërisë si nyje kryesore të trafikut ndërkombëtarë të drogës. Komenti i Vasilit në Facebook:  “Pergjegjesia […]

Continue Reading

Deputetja e LSI: Aromërat e kanabisit, trullosin ministrat e Ramës

Deputetja e LSI-së, Kejdi Mehmetaj, ka hedhur akuza se qeveria ”Rama 2”, po konsideron sukses të qeverisë së kaluar, ligjin e Vullnetarizmit ku në fakt ishte propozim i 2 deputetëve të LSI-së. Mehmetaj në një postim në rrjetin social facebook, shkruan se në kundërtshim me ligjin, kur ka kaluar një vit, edhe nuk janë hartuar […]

Continue Reading