Rama dhe Tsipras takohen në Davos, Kotzias konfirmon bisedimet e dy kryeministrave të enjten

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias ka deklaruar sot në Bruksel se Greqia dhe Shqipëria kanë bërë hapa të mëdha në bisedimet për çështjet dypalëshe të zhvilluara këtë fundjavë në qytetin e Korçës. Kotzias ka theksuar se ka informuar kolegët e Bashkimit Europian që janë tepër të interesuar për ecurine e Shqipërisë, për takimin […]

Continue Reading

Këshilli i Rregullores, hiqet nga rendi i ditës propozimi i PS-së

Këshilli i Rregullores ka hequr nga rendi i ditës ndryshimet në rregullore të propozuara nga Partia Socialiste. Kjo është bërë me kërkesë të Partisë Demokratike. Eduart Halimi i PD-së, tha se nuk është në kalendarin e Kuvendit dhe sipas rregullores nuk mund të futet në komisione pa u futur në kalendarin tre javor. “Nuk është […]

Continue Reading

Basha: Rama po mbron peshqit e mëdhenj

Lulzim Basha thotë se pas një propozimi të mazhorancës për ndryshimin e rregullores së Kuvendit, fshihet një ligj i posaçëm për të mbrojtur “peshqit e mëdhenj” nga drejtësia. “Edi Rama ka propozuar një ligj të posaçëm, i propozuar gjoja si ndryshim i rregullores, por është një ligj i posaçëm për të mbrojtur peshqit e mëdhenj. […]

Continue Reading

Socialistët propozojnë ndryshime të Rregullores së Kuvendit

Grupi parlamentar socialist i ka paraqitur kryetarit socialist të Parlamentit, Gramoz Ruçi, disa propozime për ndryshimin e rregullores. Ajo që bie në sy janë ndryshimet në rastin e një kërkesë të Prokurorisë për arrestimin e një deputeti. Sipas rregullores aktuale, sot Prokuroria mjafton të dërgojë në Kuvend një kërkesë dhe dokumentet shoqëruese. Propozimet e socialistëve […]

Continue Reading

Sesioni i ri parlamentar nis me përplasje, PD-LSI: Të ndryshojë Kushtetuta

Gramoz Ruçi çeli sesionin parlamentar duke prezantuar një plan pune për deputetët, ku pikat më të rëndësishme janë ngritja e institucioneve të reja të drejtësisë dhe përshtatja e legjislacionit sipas vendimeve të Gjykatës Kushtetuese. “Jo vetëm që kërkojnë për miratim dy të tretat e anëtarëve të vendit, por do të jetë një kontribut i drejtpërdrejt […]

Continue Reading

PD në Prokurori: Dorëzuam dokumentin që provon bashkëpunimin Tahiri-Habilaj

Partia Demokratike ka depozituar në Prokurorinë për Krime të Rënda një dokument, që sipas saj, provon bashkëpunimin mes Saimir Tahirit dhe grupit të Habilajve. Ai që dorëzoi dokumentin në këtë institucion ishte Enkelejd Alibeaj. “Kemi depozituar disa dokumente lidhur me çështjen penale të hetimit tashmë të bandës së njohur Habilaj-Tahiri. Kemi paraqitur një dokument që […]

Continue Reading

Rama-naftëtarëve të Ballshit: Mos hajdeni në Tiranë për protesta, flasim në ekranin e kompjuterit

Deklarata e Kryeministrit Në Platformë Digjitale ka dhe një hapësirë për të bërë interpelanca. Ashtu si një grup deputetësh mund të thërrasin në interpelancë Kryeministrin apo një ministër, një grup qytetarësh mund të thërrasë në interpelancë në këtë hapësirë që ne e krijuam enkas për këtë punë. Sot faktikisht është dita e parë që ndizen […]

Continue Reading

Anëtarësimi i vendeve në BE, Juncker: Nuk ndodh gjatë mandatit tim 

“Vendet e Ballkanit Perëndimor e meritojnë një perspektivë anëtarësimi në BE”, deklaroi Jean Claude Juncker në një intervistë dhënë “Deutsche Welle”, ku u kujdes njëkohësisht të tregonte se kjo nuk do të ndodhë përsa kohe ai të jetë president i Komisionit Europian. Tani duhet të vihen piketat”, deklaroi zyrtari i larte europian, e këto vende […]

Continue Reading

PD kërkon dorëheqjen e Gramoz Ruçit

Partia Demokratike ka kërkuar dorëheqjen e Gramoz Ruçit si kryetar i Kuvendit. Ka qenë kreu i grupit parlamentar të PD-së, Edmond Spaho që ka shprehur kërkesën në mbledhjen e Konferencës së Kryetarëve. Kjo kërkesë bëhet për shkak të drejtimit të seancës së betimit të kryerprokurores së Përkohshme, Arta Marku. “Në këto kushte kur është shkelur […]

Continue Reading

Kryeministri në Fier, flet për reformën e ujit dhe skemat financiare për fermerët

Nga qyteti i Fierit Kryeministri bëri paralajmërimin e radhës për debitorët ndaj ujësjellësve. Kryeministri e quajti 1 shkurtin si ditën kur paqja merr fund.  “Në kuptimin e mundësisë për çdo konsumator që përfiton nga lidhjet e paligjshme për t’u legalizuar falas dhe për të mos pasur asnjë detyrim ndaj ujësjellësit. Më pas cdo lidheje paligjshem […]

Continue Reading