Tuesday, September 25, 2018

Opinion

Akademia e shkencave : Pas zgjedhjeve farsë, një pseudo-reformim farsë- Nga...

Nga Artan Fuga A do ta ngopin me "lugë bosh" kryeministrin Edi Rama duke i servirur një "supë" bajate përgatitur nga ministria e arsimit dhe...

Ç’DO TË NDODHË ME DY PARTITË JAKOBINE PS DHE PD? –...

Nga Spartak NGJELA Në fillim të vitit 2018 e deri në mars të këtij viti fillon çmontimi i jakobinizmit të korruptuar shqiptar. Shqipëria në vitin 1992...

Vandalët në burgje, “qytetarët” në interprelancë – Ergys Mërtiri

Vandalët në burgje, “qytetarët” në interprelancë Kryeministri Rama është hedhur në aksion për të mbuluar me spektakle qesharake mediatike zullumet e shkaktuara me vendosjen korruptive...

Kryediplomates së Europës i pëlqen të përqafojë batakçinjtë – Nga Nga Eli...

  Nga Nga Eli Lake Nëse Federica Mogherini nuk do të ekzistonte, autokratët e botës do të përpiqeshin ta shpiknin. Si përfaqësuese e lartë e Bashkimit Evropian për...

Deti është kombëtar apo politik? – Dritan Shano

Deti është kombëtar apo politik? Në mos gaboj, më e fundit, ishte kërkesa e Presidenit grek Pavlopoulos për heqjen e Çamërisë nga tekstet shkollore. Çamëria...

Aromë zgjedhjesh… – Nga Ylli Manjani

    Nga Ylli Manjani Edi Rama po përpiqet të shmangë vemendjen nga dështimet dhe skandalet e përditshme. Pasi përdori Ornela Vorpsin dhe luftoi si luan Kirchbaum-in, tani...

Tre pamje kontradiktore të Ministrit të Diasporës – Nga Taulant Dedja

Nga Taulant Dedja Që prej 18 prillit 2018, Shqipëria ka një ligj për Diasporën. Sipas këtij ligji, janë mbi 9 organe përgjegjëse për marrëdhëniet me...

Mund të bëhet, duhet të bëhet, do të bëhet – Nga...

  Nga Sokrat Ndreçka Shqipëria jonë. Ky vend me njëmijë halle. Ka afro tre dekada në tranzicion. Gjasat janë të vijojnë edhe për disa  vjet të...

Politika shqiptare “mbytet” në detin Jon – Nga Behar GJOKA

Nga Behar GJOKA Temë e ditës, prej kaq kohësh, e shoqëruar me mëllef, sharje, mashtrime dhe hipokrizi, të vërteta dhe hipoteza, është tema e...

NUK E KA FAJIN BASHA, GJEJENI TJETËR KUND! – ARBEN MANAJ

  ARBEN MANAJ Ajo që Basha bëri me ndryshimet e fundit në PD, nuk duhet të habisë asnjë, pasi nuk bëri as më shumë dhe as...