Monday, September 24, 2018

Opinion

Një ngjarje që tregon shumëçka për drejtësinë – Jorgo Mandili

  Jorgo Mandili   Në një postim në fb., profesori i universitetit Oakland, mataematicieni Tanush Shaska, para disa ditësh, shkruan se një "gjykatës në Amerikë, i cili...

Bisedë me një nga kriminelet e ambasadorit Lu – Nga Ylli...

  Nga Ylli Dylgjeri Krimi? Ja çfarë ka ndryshuar... Dëgjojmë çdo ditë; Krimi, Klani, Politika, Familjet, lndividët, Peshqit e Mëdhenj etj, etj. Gjithkush ka eksperiencat dhe shembujt e...

INJORANCA KUNDËR HISTORISË, SËMUNDJE E VJETËR NË SHQIPËRI Spartak NGJELA

Spartak NGJELA Shiheni sesi po e trajtojnë Prek Calin, një tribun të popullit që ka mbrojtur me gjak në tridhjetë vjetët e parë të Shekullit...

Një vend pa shkencë, si një i sëmurë pa mendje –...

Prof. dr. Bajram Hysa Kërkimi shkencor, është ai që duhet t’i udhëheqë në fakt politikëbërësit në vendimet dhe politikat e tyre. Çfarë po ndodh tek...

Referendumi i Katalonisë dhe i Medvegjës, Bujanocit e Preshevës! ...

  Nga Refik Hasani Referendumi i mbajtur më 1 tetor në një rajon që quhet Katalonia që është pjesë përbërëse e Spanjës, organizoi një plebishit nën...

Pse Greqia hapi “shampanjën” e festës? – Nga Habjon Hasani

Nga Habjon Hasani Prej ditësh opinioni publik është sy e veshë nga media dhe politika duke ndjekur me kërshëri dhe interes të madh çështjet delikate të...

Partia që derdh “lotë krokodili” Nga Mithat Havari

Nga Mithat Havari Partia demokratike mos qajë me lot krokodili se mazhoranca nëpërmjet shortit të goglave , zgjodhi dy ish gjykatës të diktaturës komuniste, të...

Problemi i  pronave shtyhet pёr nё kalendat greke – Nga Eugjen...

Eugjen Merlika Duke lexuar artikullin “A po bёhet Republika Ҫeke Zvicra industriale e Evropёs” ndihet njё farё shprese, por edhe njё zhgёnjim qё tё...

ÇLIROJENI RINASIN ZOTI MAJKO – Nga Petrit KUÇANA

  Nga Petrit KUÇANA Fenomeni “Rinas” mbetet personifikimi më i përpiktë i legjendës së kuçedrës, që ka zënë burimin e ujit, duke i lënë të djerra...

Denis Dyrnjaja – Monika Kryemadhi “sfidon” Lulzim Bashën!

Denis Dyrnjaja Monika Kryemadhi "sfidon" Lulzim Bashën! Ngazëllimi i të bërit bashkë opozitë në ditët e vërvëllitjes së këpucëve në Parlament ndaj Kryeministrit duket se ka...