Friday, January 18, 2019

Opinion

Djathtas JO majtas ! – Nga Leonora Laçi

Djathtas JO majtas !   Djathtas, majtas në qendër pak rëndësi ka, pozicionohu, nisu, vendosja qëllim vetës, vetëm a me të tjerë.  Cila do qoftë rruga jote...

PSE S’ËSHTË E RASTËSISHME MREKULLIA KROATE? – Nga: Ledian DROBONIKU

  Nga: Ledian DROBONIKU   Mrekullia e Kroacisë nuk është e rastësishme e jo vetëm në futboll: – Në Kroaci shteti është togëzuar me popullin e kuron interesin...

Pse taksë për Rrugën e Kombit dhe jo për superstradën Tiranë-Durrës!...

Nga Enver Bytyçi Në Kalimash po merr formë ndërtimi i pikës së kontroll-pagesave për Rrugën e Kombit! Kushdo që kalon aty sheh sesi është konstruktuar...

A duhet ndryshuar vërtet qeveria? – Ylli Manjan

Ylli Manjani “Udhëheqësi nuk di gjë”. Kështu është thënë e thuhet ende sot, sa herë që njerëzit përballen me ndonjë të keqe që vjen nga...

Kryeministrat e Ballkanit Perëndimor – për darkë “pa kollare” te Mogerini...

      Maksim Sinemati   Kryeministrat e vendeve të Ballkanit Perëndimor (BP), Edi Rama, Zoran Zaev, Ana Bërnabiç, Ramush Haradinaj, etj. u ftuan, mbrëmë (18 dhjetor), në Bruksel,...

Pse trojanët e pranuan kalin? – Nga Artan Fuga

  Nga Artan Fuga Sa herë shoh ndonjë version filmi mbi Trojën, gjithmonë më ka lindur pyetja: Po këta trojanët kaq budallenj ishin saqë pranuan dhuratën...

PATRIOTIZMI STERIL NUK E NDIHMON SHQIPËRINË – Nga Ledian DROBONIKU

Nga Ledian DROBONIKU Të kuptojmë se cili është patriotizmi steril: 1.Patriotizëm steril është ai që kërkon shpëtimin e Kombit nga forca të jashtme dhe jo forcim...

Fëmijët e periferive klithin në heshtje – Nga Gjergj Meta

Nga Gjergj Meta Kronika e emisionit investigativ “le Iene” të Mediaset-it, rreth fëmijëve që mblidhinin krom në Bulqizë, e shtoi edhe më shumë atë ndjesi...

Grekët janë përtacë, hileqarë, gënjeshtarë dhe mjeshtra te korrupsionit – Nga...

    Nga Sokol Neçaj Dy vjet më parë, kur nisi kriza greke, një revistë gjermane botoi një imazh të Afërditës në kopertinën e saj, me titull:...

Greqia braktis në heshtje bisedimet me Shqipërinë, pritet vetoja greke në...

Nga Arben Llalla Në fund të muajt mars, Greqia braktisi në heshtje bisedimet me Shqipërinë për zgjidhjen e problemeve mbi 70 vjeçare si heqja e...