Wednesday, September 26, 2018

Opinion

Shqipëria ndër vendet me taksat më të larta për të ardhurat...

Nga: Aurora Sulçe  “Kam ardhur në bankë për të paguar tatimin mbi të ardhurat personale që është 15% e shumës që u pagova. Konkretisht, për 500...

Një marrëveshje që do iu shërbejë të dy vendeve – Ksenofon...

  Ksenofon Krisafi Unë jam i familjarizuar për marrëveshje të kësaj natyre, pasi edhe më herët kam qenë kryesues i grupit negociator me Italinë. Edhe në...

KU MUND TË GJENDET SHPËTIMI I SHQIPËRISË DHE I SHQIPTARËVE? –...

  Ahmet GJANAJ Kriza e politikës së amortizuar me liderë karizmatikë që nuk kanë linjë ideologjike të mirëdefinuar por që ia dalin të marrin lidershipin duke...

Servilizmi dhe cinizmi i kastës sonë politike hedhin një hije të...

Dr. Islam LAUKA Zëvendëskryeministri, Fatmir Limaj, pati deklaruar publikisht se Demarkacioni me Malin e Zi nuk ishte kusht i vënë nga Bashkimi Europian për liberalizimin...

Mund të bëhet, duhet të bëhet, do të bëhet – Nga...

  Nga Sokrat Ndreçka Shqipëria jonë. Ky vend me njëmijë halle. Ka afro tre dekada në tranzicion. Gjasat janë të vijojnë edhe për disa  vjet të...

Klodian Tomorri – Çështje standardesh 

  Klodian Tomorri Në Britani ministri i shtetit për zhvillimin dha dorëheqjen se vajti dy minuta me vonesë në Dhomën e Lordëve ku ishte thirrur...

Doktrina e frikshme e BE-së: Territor në këmbim të anëtarësimit –...

  Nga Arben Manaj Deklarata kërcënuese e “Mr. Konjakut” evropian, “të uritur” në Tiranë, Zhon Klod Junker, se Shqipëria, do duhet të zgjidhë çështjet territoriale me Greqinë,...

Njeri na la, tjetri po na ikën – Nga Andon Dede,...

 Nga Andon Dede, Nju York Fundjava e kaluar për amerikanët apo dhe shumë më gjerë, qe e ngarkuar me disa ngjarje tragjike që tronditën opinionin...

Në Greqi ra gjëma, në Shqipëri na hapën barkun – Nga Enkel...

  Nga Enkel Demi Tani që zjarret në Greqi lanë pas këtë bilanc të tmerrshëm që po fryhet përditë sikur me qenë kancer, vë re që të...

Paç këmbën e mbarë Sajmir! – Ilir Levonja

Nga Ilir Levonja Mos u mallëngjeni me Sajmirin. T’i themi faleminderit presionit gjerman që shumë shqiptarëve u dukej habi kur u thoshe se administrata perëndimore...