Sunday, November 18, 2018

Opinion

Është koha e maskarenjve – Nga Marin Mema

Nga Marin Mema Ata mund të kishin zgjedhur pasuritë e ofruara, ofiqet joshëse, pronat e pushtetin e pafundëm, por ndryshe nga të sotmit, zgjodhën një...

PSE SHËRBIMET PARTNERE S’JAPIN PROVA PËR ÇËSHTJEN “TAHIRI”?! – ...

-   ARBEN MANAJ Shqiptarët mund të mos jenë mjaftueshëm të sofistikuar, por budallenj nuk janë. Ata kanë ndëshkuar sa herë kanë besuar në fakte, nëse dikush...

Sa kushtojnë votimet shqiptare!? – Nga Dr. Enriko Ceko

Nga Dr. Enriko Ceko Në ndihmë të debateve dhe pikëpamjeve për shpenzimet për votimet dhe se sa kushtojnë zgjedhjet në Shqipëri mendoj se çështja duhet...

Në Greqi ra gjëma, në Shqipëri na hapën barkun – Nga Enkel...

  Nga Enkel Demi Tani që zjarret në Greqi lanë pas këtë bilanc të tmerrshëm që po fryhet përditë sikur me qenë kancer, vë re që të...

Tre të rrezikuarit nga Reforma amerikano-gjermane – Nga Spartak Ngjela

Nga Spartak Ngjela Masa ekstreme që Sekretari i Shtetit amerikan Rex W. Tillerson mori për moslejimin e Adriatik Llalës dhe gruas së tij të hyjë...

PЁRSE RUSIA NDERON z. KALLASHNIKOV DHE SPIUNIN FILBI -SERGIO  ROMANO

SERGIO  ROMANO Kur Vladimir Putin takoi Henry Kissinger-in, i rrёfeu se n’epokёn sovjetike ai kishte qёnё njё agjent i fshehtё. Duket se Kissinger, me njё...

Pensionistët do paguajnë taksë prone, qeveria s’pret të paguash, të fut...

Nga Blendi Salaj Duke filluar nga 1 Prilli edhe familjet e pensionistëve në Tiranë do paguajnë taksën e pronës. Kjo do u kushtojë deri në 10,000...

Ky është një turp i madh, është grabitje! – NGA XHEVAIR...

  NGA XHEVAIR LLESHI Një faturë tatimore e ujit e një muaji (prill 2018) është një tabelë me shumë zëra. Dhe kjo të bën të mendohesh...

Universitetet tona – “pajtone”të vjetra që prodhojnë Asgjënë – mediokritetin dhe...

    Nga Jorgo Mandili   Universitetet tona u ngjajnë atyre pajtonëve të vjetër, që u kërcasin të gjitha pjesët dhe të tërhequr nga kuaj të drobitur shërbejnë...

Brezi ynë i bëri malet e Krujes gurore, pyjet-pallate, ç’duam ne...

Nga Auron Tare Kam një javë që kudo që e kthej TV shikoj debate të ethshme për Skënderbenë. Debate pa fund, shpjegime, të reja, të vjetra,...