Wednesday, January 16, 2019

Opinion

Përse ligji për Magjistraturën është korruptiv dhe anti-reformë! – Nga Ylli...

Nga Ylli Manjani E përsëris: Miratimi i ligjit për Magjistraturën është akt ANTI-REFORMË dhe krejt i pastër KORRUPTIV! Politika duhet të gjejë zgjidhje për të ngritur...

Nga Gezim Boçari – Turizmi vazhdon të sabotohet

Nga Gezim Boçari Një pyetje publike për Presidentin e Republikës. A është Presidenti institucioni që përgjigjet për zbatimin e Kushtetutës ? Kur fillon koha zero që...

Kur turizmit i mungon ‘mbreti’ – Nga Bled Komini

Nga Bled Komini Në një vend si Shqipëria, ku “mbretin” e kanë quajtur historikisht hajdut e të poshtër, nuk mund të presësh nga bizneset tani,...

Modeli i Presidentes Kroate dhe politikanët tanë si peng i “Katovicës”-...

  Prof. Dr. Gezim Boçari   Vlerat e presidentes kroate Kolinda Grabar Kitaroviç janë se ajo ka patriotizëm , dashuron, mendon dhe punon për atdheun e saj...

A mjaftojnë 50 vite që Ballkani Perëndimor të arrijë nivelin e...

Maksim Sinemati   Një raport i specializuar, i  përgatitur enkas dhe i publilkuar kohët e fundit nga Banka Botërore, përmban dy prognoza, më saktë dy parashikime:...

Prostitucion fiskal – Nga Klodian Tomorri

Nga Klodian Tomorri Kur një qytetar i zakonshëm, pas shumë mundimesh, shkon të blejë një shtëpi 80 mijë euro bashkia i thotë stop. Paguaj edhe...

Merreni pak më shtruar këtë budallallëkun me hotelin e Durrësit –...

Nga Enver Robelli  S’di njeriu çfarë të bëjë këto ditë. Të shkojë në një hotel në Durrës, punëtori i së cilit shan «kosovarët» me farë...

Mbi racizmin skandaloz për “gjelat e zinj”- Nga Bled KOMINI

  Nga Bled KOMINI   Sistemi ndërkombëtar në të cilin po jetojmë, ka ngritur disa vlera universale të cilat për fat të mirë respektohen prej pjesës më...

PSE S’ËSHTË E RASTËSISHME MREKULLIA KROATE? – Nga: Ledian DROBONIKU

  Nga: Ledian DROBONIKU   Mrekullia e Kroacisë nuk është e rastësishme e jo vetëm në futboll: – Në Kroaci shteti është togëzuar me popullin e kuron interesin...

Politikë e re stresuese në Emigracion – Av. Kieran Both

  Av. Kieran Both Individi kalon në proces deportimi të menjëhershëm pas refuzimit të aplikimit. Sqarohuni për pasojat përpara se të aplikoni.  Në 5 korrik 2018, Shërbimi...