O injorantë, pse i lodhni shqiptarët, nuk keni shpëtim! – Spatak Ngjela

    Spatak Ngjela   Kur pasioni bashkohet me frikën, pesëdhjetë- vjeçarin e kthen një dymbëdhjetë – vjeçar. Këta janë liderët e sotëm në Shqipëri. Sado që janë të bashkuar kundër Reformës në Drejtësi… asgjë nuk do bëjnë dot. Por janë dhe injorantë. Janë nën një alarm psikik dhe prandaj bëjnë budallallëqe. Saliu dhe Meta […]

Continue Reading

Maqedoni, Laku rreth Gruevskit u shtrëngua deri në fund – Maksim Sinemati

  Maksim Sinemati Nikolla Gruevski, ish-kryeministri kohëgjatë maqedonas, dikur i “paprekshëm”, dhe lideri aktual i partisë, tani opozitare, VMRO-DPMNE, ka paralajmëruar dorëheqjen e tij zyrtare në kongresin e afërt të kësaj partie. Deri në dhjetor të vitit të kaluar, kjo parti qëndroi më shumë se 10 vite në pushtet, pa u rrezikuar asnjëherë seriozisht,kurse, tani, […]

Continue Reading

Injoranca që ka uzurpuar të katër pushtetet – Prof. Dr. Ago Nezha

    Prof. Dr. Ago Nezha Në harkun kohor prej 27 vjetësh, po të vlerësosh gjithë ndryshimet që kanë ndodhur në jetën politike dhe shoqërore, në kuadër të pluralizmit demokratik, standardet e deri më sotme qeverisëse, tregojnë se kemi një situatë dramatike si rrjedhojë e pazareve të pista të partive në koalicion. Pse? Sepse injoranca […]

Continue Reading

Betimi i Harruar i Hipokratit – Nga Jak Simoni

Nga Jak Simoni   Në një shoqëri tërësisht në krizë morale nuk mbetet gjë tjetër veçse të rilexojmë me habi e kureshtje ndonjë shkrim të antikitetit ku spikasin virtytet më të larta. Anakronizëm, apo shkrime që nuk na shkon për shtat ti njohim! Nuk është lehtësisht e pranueshme se virtyti mësohet, por njohja e shkrimeve […]

Continue Reading

Të huajt, cilido qofshin nuk mund të sillen si pushtues – Petrit Vasili

      Petrit Vasili Thirrjet për konsensus të natës së fundit janë shumë të vonuara dhe shërbejnë vetëm si alibi e kapjes së drejtësisë. Zbatimi i reformës në drejtësi ka hyrë në rrugën shumë të rrezikshme të antikushtetutshmerisë dhe antiligjit, që demonton shtetin e së drejtës dhe instalon një pushtet të kriminalizuar të antiligjit. […]

Continue Reading

Dhjetori i Demokracisë dhe rolet e kapura – Azem Parllaku

  Azem Parllaku     8 dhjetori është Dita e Rinisë, një ditë që shënon edhe 27-vjetorin e vendosjes së pluralizmit në Shqipëri. “E duam Shqipërinë si gjithë Evropa”, ishte shprehja kyçe e 8 dhjetorit, kur të rinjtë kërkuan, ngritjen e sistemit të vlerave perëndimore dhe të shtetit të së drejtës, integrimin në Evropë dhe […]

Continue Reading

“Sektori Energjitik në Shqipëri fushë beteja e interesave Ruse dhe BE e SHBA”- Nga Prof. Florion Metohu

  Nga Prof. Florion Metohu Ministria e Energjitikës shqiptare në datë 22 Nëntor 2017 nënshkruan draft marrëveshjen me përfaqësues të Kompanisë gjigande ruse të naftës GazProm-filiali i Zvicrës dhe kompania simotër e saj me Seli në Loissane të Genevrës. Pala ruse zbarkoi në Tiranë dhe takimi është zhvilluar në fshehtësi me zyrtarët tanë në një […]

Continue Reading

Indira Ghandi, Mandela, Izraeli, Ballkani Perëndimor dhe Shqipëria Nga Kasem Seferi

  Nga Kasem Seferi O tempora! O Mores! Trashëguar nga mote të lashtë dhe të trupëzuar në historinë tonë shqiptare (pjesë e pandarë e asaj ballkanike, diku tragjike, diku dramatike dhe diku … komike) JETA NJERËZORE NË HISTORINË E SAJ I KA PËRZIERË NË TË “NJËJTIN ZIERËS (KAZAN) TË HISTORISË BOTËRORE, RAJONALE DHE … KOMBËTARE/KRAHINORE. […]

Continue Reading

Logjika e pashpjegueshme zyrtare e mos hapjes së dosjeve – Pellumb Kulla

    Pellumb Kulla   PËR KURESHTARËT,  EDHE SIKUR TË MOS KETË ASNJË TË TILLË! Gjithë periudha 25 vjeçare e Shqipërisë pa Komitet Qendror të PPSh, nuk ka të dytë në Europën Lindore. Logjika e pashpjegueshme zyrtare e mos hapjes së dosjeve ka sjellë shumë turbullira, thashetheme, akuza reciproke të bazuara dhe të pabazuara për […]

Continue Reading