Tuesday, November 20, 2018

Kulture

Stan Dragoti e James Belushi të veshur si arvanitas në Hollywood

  Dy artistët shqiptarë me famë botërore në një fotografi me fustanellën shqiptare në vitin 1985. James Belushi dhe Stan Dragoti, dy artistët e mirënjohur shqiptarë...

Varri i Skënderbeut rikonstruktohet gjatë sezonit turistik, zhgënjehen turistët

Pamundësia për të vizituar vendvarrimin e Skënderbeut në Lezhë po lë të pakënaqur turistët! Çdo ditë aty gjen grupe të ardhur nga vende të...

Historia e unazës që u shpëtua nga Shtjefën Gjeçovi

  Në përvjetorin e lindjes së fratit Shtjefën Gjeçovi ia vlen të kujtosh sesi ky misionar i dijes mblidhte jo vetëm Kanunin e maleve tona,...

Shembja e Teatrit/ PD: Rama fiton të paktën 205 mln...

Deputetja Albana Vokshi në një deklaratë për mediat tha se nga plani i tij mafioz për të ndërtuar 6 kulla në zonën e Teatrit,...

Veliaj: Teatri i ri, 8 herë më i madh në tokën...

  Godina e re e Teatrit Kombëtar do të jetë një vepër spektakolare, me hapësira disa herë më të mëdha se ndërtesa ekzistuese. Gjatë inspektimit...

Fotografi Roland Tasho sjellë ndryshimet e qendrës së Tiranës ndër vite

  Fotografi Roland Tasho në ekspozitën e tij të hapur së fundi, ka paraqitur një kolazh fotografish ku shihet qendra e Tiranës. Aty vërehen ndryshimet...

Laert Vasili, aktori më i mirë evropian për veprën e Kadaresë

  Laert Vasili është vlerësuar me çmimin “Actor of Europe” në Festivalin Ndërkombëtar të teatrit “Actor of Europe”, i cili prej 16 viteve radhazi zhvillohet...

Kalendari turistik veror, 70 shfaqje nga veriu në jug

  Ke nisur pushimet?  Je në det, në mal, apo ke vendosur të vizitosh qytetet me trashëgimi mijëravjeçare? Kudo të jesh, Ministria e Kulturës ka...

Dom Simon Jubani, legjenda e qëndresës dhe e lirisë

Nga Pjeter Logoreci Po afrohet, ndër ditët në vijim, pesvjetori i vdekjes së Dom Simon Jubanit, burrit të lavdishëm që me lëvizjet e veta bëri...

Shqipëri-Japoni, bashkëpunim në fusha të ndryshme kulturore e humanitare

  -Shqipëria dhe Japonia po bashkëpunojnë në fusha të ndryshme kulturore dhe humanitare. Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Tokio, përveç takimeve institucionale me ministritë dhe...