Monday, September 24, 2018

Kulture

Mjeshtrat e mëdhenj botëror të akuarelit ekspozitë dhe demonstrime në Tiranë

  Shqipëria bëhet mikpritësja e eventit më të madh akuarelit, ku artistë të njohur nga e gjithë bota shfaqën punimet e tyre për publikun shqiptar....

Ekspozita fotografike/ 99 grimca drithëruese të Shqipërisë së viteve 1981 –...

Për herë të parë 99 foto nga Shqipëria e viteve 1981 – 1991 vijnë për publikun kryeqytetas në COD Këto imazhe do të shfaqen në...

“Sofra Dardane”, këngëtarë e ansamble interpretuan në Bajram Curri

    Ansambli autokton “Rugova” nga Kosova u shpall fitues me çmimin e parë në edicionin e 16-të të Festivalit Folklorik Sofra Dardane që u zhvillua...

“Këngë dashurie me korba”…dyluftim mes korbave dhe engjëjve nga Bashkim Hoxha

Frederik Stamati Nga leximi i gazetave tek këngët e dashurisë me korba. Një shfaqje nga  dramaturgu i njohur “Bashkim Hoxha”, e cila rikthehet në Taatrin...

“The Tempest”, xhirime në port dhe në ujrat pranë Durrësit

  Gjatë dy ditëve të ardhshme në ujrat detare pranë Durrësit si dhe në një nga kalatat e portit do të xhirohen disa skena nga...

François-Henri Désérable, në një rrëfim shqiptar

  Fransua Henri Dezerable shkrimtari i njohur francez do të jetë në një bashkëbisedim me lexuesit shqiptar më 11 qershor ora 17.00 në sallën franceze...

Laert Vasili, aktori më i mirë evropian për veprën e Kadaresë

  Laert Vasili është vlerësuar me çmimin “Actor of Europe” në Festivalin Ndërkombëtar të teatrit “Actor of Europe”, i cili prej 16 viteve radhazi zhvillohet...

Sugjerimi i britanikëve: Në shtator vizitoni ‘Bjeshkët e Namuna’ të Shqipërisë

  Në hemisferën veriore, Shtatori është një nga muajt më të mirë për të udhëtuar. Në ato ditë ka më pak turistë, por moti vazhdon...

Fotografi Roland Tasho sjellë ndryshimet e qendrës së Tiranës ndër vite

  Fotografi Roland Tasho në ekspozitën e tij të hapur së fundi, ka paraqitur një kolazh fotografish ku shihet qendra e Tiranës. Aty vërehen ndryshimet...

Komedia ”Trashëgimtari” me mesazhe mbi jetën

TIRANE, 11 Maj /ATSH/ – Komedia groteske “ Trashëgimtari”, do të shoqëroj publikun artdashës kryeqytetas gjatë fundjavës në Teatrin Kombëtar Eksperimental ”Kujtim Spahivogli”. “ Trashëgimtari”,...