Wednesday, September 26, 2018

Kulture

Arkeologët e huaj ‘alarm’: Mbroni trashëgiminë nënujore, potencial për tërheqje turistike

  Arkeologët e huaj kanë nxitur autoritetet shqiptare që të ndërtojnë një muze për të shfaqur qindra artefakte romake dhe greke dhe anijet e lashta...

Veliaj: Projekti i Teatrit të ri u sabotua për 40 ditë

   Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj gjatë takimit me të rinjtë e FRESSH-it në Jalë hodhi akuza ndaj deputetëve të opozitës që, sipas...

Koment/ Kalaja  dhe Tepelena si një qytet turistik – ...

-  Gëzim Llojdia Tepelena  në rrëzë të malit. Buzë lumit ujëshumë, Vjosë. Në kohën socializmit thirrej një qytet provincial. Tepelenën e mbajë mend, një udhëkryq  me dy kahe. Kurvelesh...

Princesha Maxhide, ajo që udhëhoqi revolucionin kundër ferexhesë

  Ajo duket e buzëqeshur, veshur me një fustan të lehtë mëndafshi të gjatë. Eshtë princesha Maxhide, një prej motrave më të përfolura të mbretit...

Artisti kosovar humb betejën me kancerin

    Bekim Lumi regjisori dhe profesori i njohur nga Kosova ka humbur betejën me sëmundjen e kancerit. Prej disa muajsh artistë nga gjithë hapësira shqiptare u...

“Qiell i Heshtur”, vlerësim për kontributin e grave që bënë histori...

Historia mahnitëse e jetës së astronomes Henrieta Levit, (një nga astronomet e para në Harvardin e 1900-ës) dhe kolegeve të tjera që realizuan hartën...

Si e shpëtoi pikturën e Maks Velos nga djegia Ismail Kadare

  Në parathënien e librit “Jetë paralele”, libri me dosjen sekrete të përndjekjes nga Sigurimi i Shtetit të Maks Velos (UET PRESS), Alda Bardhyli tregon...

MIK festival, në nder të sopranos Tefta Tashko-Koço

  MIK Festival hapi dyert dje  në Korçë në nder të sopranos Tefta Tashko-Koço. Në një koncert e kumtesë kushtuar rrugëtimit të saj artistik, u rijetëzuan...

Një tjetër koncert në Tiranë, festë me motivet e folklorit dhe...

  Në mbyllje të sezonit artistik të Teatrit Metropol, një festë me motivet më të bukura nga të gjitha trevat e Shqipërisë, prej Ansamblit Folklorik...

Edmond Budina për “Il Manifesto”/ Kadare na ka emancipuar në...

  Gazeta italiane “Il Manifesto” i ka kushtuar një shkrim regjisorit shqiptar Edmond Budina. ”Intelektuali i madh shqiptar flet për filmin e tij të fundit...