Tuesday, September 25, 2018

Kulture

Edmond Budina për “Il Manifesto”/ Kadare na ka emancipuar në...

  Gazeta italiane “Il Manifesto” i ka kushtuar një shkrim regjisorit shqiptar Edmond Budina. ”Intelektuali i madh shqiptar flet për filmin e tij të fundit...

“Teatri”, Bojaxhiu dhe Krasniqi takohen me Vlahutin

  Një përfaqësi e “Forumit për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore” u takua dje me drejtuesen e Delegacionit të Bashkimit Evropian në Tiranë, Romana Vlahutin dhe...

Kultura ikën “me pushime” në Jug   

  Tirana ka marrë zyrtarisht pushimet e verës sa i takon aktiviteteve artistike. Artistët ndërkombëtarë Eleni Foureira dhe Daddy Yankee ishin të fundit që vizituan...

Reuters/ Ish-presidenti historik i SHBA-ve, me origjinë shqiptare

  Nëna e presidentit historik amerikan ishte shqiptare me prejardhje nga rrethi i Pejës. Vetë presidenti Washington thuhet ta ketë lënë një letër-amanet për mbrojtjen...

Fjala e parë shqipe është e Skenderbeut, jo e Pal Engjëllit

  Në të gjitha tekstet mbi historinë e gjuhës shqipe, si data më e vjetër e dokumentimit të gjuhës shqipe konsiderohet “Formula e pagëzimit” e...

Ish-Presidentja Jahjaga takon Ismail Kadarenë në Tiranë, ja për çfarë diskutuan

  Ish-Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka zhvilluar dje  një takim me shkrimtarin e madh shqiptar, Ismail Kadare. Takimi është mbajtur në kryeqytetin shqiptar, ndërsa...

Fotografi Roland Tasho sjellë ndryshimet e qendrës së Tiranës ndër vite

  Fotografi Roland Tasho në ekspozitën e tij të hapur së fundi, ka paraqitur një kolazh fotografish ku shihet qendra e Tiranës. Aty vërehen ndryshimet...

Si përfundoi kostumi shqiptar i Bajronit në Muzeumin e veshjeve në...

Vizita e Lord Bajronit dhe John Cam Hobhouse në Shqipëri gjatë vjeshtës së dytë të vitit 1809 hapi siparin e një sërë vizitash të...

Koment/ Kalaja  dhe Tepelena si një qytet turistik – ...

-  Gëzim Llojdia Tepelena  në rrëzë të malit. Buzë lumit ujëshumë, Vjosë. Në kohën socializmit thirrej një qytet provincial. Tepelenën e mbajë mend, një udhëkryq  me dy kahe. Kurvelesh...

Xhamia e Et’hem Beut në ”Rrugët e Besimit”, 1 ndër 6...

  ”Rrugët e besimit” si një nga destinacionet e reja për t’u vizituar po vijon dhe në këtë sezon veror punën që objektet e kultit...