Saturday, January 19, 2019

Kulture

Ermonela Jaho interpreton “Sour Angelica”, mahnit Mynihun

Ermonela Jaho sjell një interpretim të jashtëzakonshëm në rolin e Angelikës, duke përcjellë një brishtësi të thellë përmes një toni plot dritë dhe më...

Festivali ”MIK” në Korçë për të promovuar kulturën dhe historinë e...

  Edicioni i parë i festivalit ndërkombëtar  “MIK” starton nga qyteti i Korçës. Festivali “MIK” lindi si ide e inkurajuar nga sopranoja Inva Mula. Festivali do...

PD: Rama mashtroi me ligjin. Meta të mos e dekretojë

  Partia Demokratike, akuzon Kryeministrin Edi Rama se ka mashtruar Parlamentin, sa i takon ligjit për Teatrin Kombëtar. Deputetja demokrate Albana Vokshi në një dalje për...

Aurel Plasari – Për Kontratën Proteatër të Forcave Opozitare

Aurel Plasari     Nga vizioni që ushqehet për një shoqëri demokratike do të kërkohej që: Kontrata Proteatër e Forcave Opozitare të hartohet jo vetëm simbas...

Pas rehabilitimit, Galeria Kombëtare do ketë emër të ri

  Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro duke folur për turizmin dhe risitë e këtij viti u shpreh entuziaste për këtë sezon që siç tha ajo,...

Dua Lipa do të këndojë kolonën zanore të “James Bond”

  Tashmë është zyrtare: Dua Lipa do të këndojë kolonën zanore të filmit “James Bond”, në hapat e gjigandëve të muzikës botërore. Shqiptarja 22-vjeçare sfidoi këto...

“Teatri”, Meta: Nuk do ndikohem nga asnjë faktor i jashtëm

  Ligji për Teatrin Kombëtar, i miratuar në Kuvend me votat e shumicës, duhet të dekretohet edhe nga presidenti Ilir Meta. I pyetur mbi këtë...

Veliaj: Do gjendet vullneti i mirë për një Teatër të ri 

  Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj shpreh bindjen se do gjendet vullneti për ndërtimin e një Teatri të ri Kombëtar. Duke iu përgjigjur...

Besim Shyti/ Partizani “axhami”, ushtaraku fisnik dhe poeti i...

Nga Bexhet Fezolli   Nga njerëzit që kanë kontribute në të mirë të atdheut shoqërisë është padyshim edhe Besim Shyti, veterani dhe poeti  i ndjeshëm, i...

Ndue Ukaj:  Shqipëria, nuk është Mustafa Nano dhe as soji tij

  Petro Marko, në librin e kujtimeve të tij, tregon pse nuk u bë anëtar i partisë Komuniste të Shqipërisë? Këtë e kam thënë- thotë...