Friday, January 18, 2019

Kulture

Ansambli i Egjiptit, sjell folklorin plot ngjyra në kalldrëmin e Gjirokastrës

Një atmosferë festive u krijua fundjavën që lamë pas përmes shfaqjes kulturore, që mblodhi qindra vizitorë në qytetin e gurtë të Gjirokastrës. Pjesë e kësaj...

Dua Lipa do të këndojë kolonën zanore të “James Bond”

  Tashmë është zyrtare: Dua Lipa do të këndojë kolonën zanore të filmit “James Bond”, në hapat e gjigandëve të muzikës botërore. Shqiptarja 22-vjeçare sfidoi këto...

Bukuritë e natyrës shqiptare nën penelin e Arben Kristanit

  Bukuritë e natyrës shqiptare nga Ulqini deri në Pargë, ku përtej kufijve ruhen historia, gjuha, tradita dhe zakonet u shfaqën për publikun nën penelin...

Së shpejti premiera e Viktor Frankeshtain

“Frankenshtani”, lufta mes ekzistencës dhe mosekzistencës. Si do të përfundojë beteja mes dashurisë, jetës dhe vdekjes? Viktor Frankeshtain, i konsumuar nga pasioni i...

Paris-Soir (1935)/ Aleksandër Moisiu dhe “Unaza Iffland”, fundi i një...

  Aurenc Bebja Paris-soir ka botuar, të shtunën e 20 prillit 1935, në faqen n°9, një histori tepër të veçantë, në lidhje me Aleksandër Moisiun (1879...

Alfred Trebicka: Vetëm një aktor është për shembjen e teatrit, një...

  “Unë kam 20 vjet në skenat e Europës. Nëse nuk e do përvojën time në skenat e Europës, po të duash flasim për… balonë...

Blerim Destani, John Travollta dhe Morgan Freeman, bëhen bashkë në një...

  Blerim Destani po realizon xhirimet e filmit “The Poison Rose” në krahë me aktorët legjendarë John Travollta dhe Morgan Freeman. Ky film ka filluar xhirimet...