Tuesday, September 25, 2018

Kulture

Neritan Liçaj pas votimit në Kuvend: Tani fillon protesta e vërtetë....

Aktori Neritan Liçaj ka folur dje pas votimit rreth mesnatës nga ana e deputetëve të maxhorancës, të projektligjit për Teatrin Kombëtar, ku nënkuptohet shembja...

Neritan Liçaj: Beteja për Teatrin do bëhet ndërkombëtare

  Aleanca për mbrojtjen e Teatrit Kombëtar përmes një deklarate për shtyp nga aktori Neritan Licaj e quan krim parlamentar votimin në masë nga kuvendi...

Veliaj: Do gjendet vullneti i mirë për një Teatër të ri 

  Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj shpreh bindjen se do gjendet vullneti për ndërtimin e një Teatri të ri Kombëtar. Duke iu përgjigjur...

“Teatri”, Meta: Nuk do ndikohem nga asnjë faktor i jashtëm

  Ligji për Teatrin Kombëtar, i miratuar në Kuvend me votat e shumicës, duhet të dekretohet edhe nga presidenti Ilir Meta. I pyetur mbi këtë...

Teatri Kombëtar, Meta apel Ramës e Veliajt: Dëgjoni zërin e artistëve

  Një projektligj i nxjerrë rishtazi nga qeveria Rama ka vendosur në alarm artistët, pasi sipas tyre përcakton shembjen e Teatrit Kombëtar dhe dhurimin e...

Shqipëri-Japoni, bashkëpunim në fusha të ndryshme kulturore e humanitare

  -Shqipëria dhe Japonia po bashkëpunojnë në fusha të ndryshme kulturore dhe humanitare. Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Tokio, përveç takimeve institucionale me ministritë dhe...

Një tjetër koncert në Tiranë, festë me motivet e folklorit dhe...

  Në mbyllje të sezonit artistik të Teatrit Metropol, një festë me motivet më të bukura nga të gjitha trevat e Shqipërisë, prej Ansamblit Folklorik...