Saturday, January 19, 2019

Kulture

Presidenti Meta në Vjenë me artistët shqiptarë

Presidenti Meta poston në adresën e tij në facebook këtë mesazh: “Mbrëmë në Vjenë, u ndjeva krenar nga shkëlqimi i artistëve tanë të mrekullueshem....

Magjia e Akuarelit nga Kina në Tiranë, mjeshtri Helidon Haliti hap...

“Home and abroad” është një projekt që ka bërë bashkë dy artistë, piktorin Helidon Haliti dhe kinezin Li Xiaocheng në ekspozita me dy itinerare...

Thëniet më të bukura të Faik Konicës

Faik Konica mbetet një intelektual i papërsëritshëm edhe në ditët e sotme. Një njeri mendjendritur jo vetëm si politikan por edhe si publicist e...

Gudar Beqiraj zgjidhet kryetari i ri i Akademisë së Shkencave

Gudar Beqiraj është zgjedhur kryetari i ri i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë me 28 vota pro dhe 3 kundër. Ndërkohë, me 27 vota...

Disa anekdota me shkrimtarë

Jorge Luis Borges ndërsa jepte leksione si profesor letërsie në Universitet, pyeti një studente se ç’mendonte ajo për Shekspirin. Studentja iu përgjigj: – I...

Turizmi, Rama publikon artikullin e mediave italiane: Parajsa e re e...

Kreu i qeverisë, Edi Rama uron mirëmëngjes me një artikull të mediave italiane lidhur me turizmin në Shqipëri. “Mirëmëngjes dhe ju uroj një ditë të...

Dokumentar në kuadër të 20 vjetorit të vdekjes së Princesh Dianës

Rrëfimet e sinqerta të Princ William dhe Harry në rrugëtimin e tyre për të përballuar jetën pas vdekjes së nënës së tyre, çuan në...