Tuesday, November 20, 2018

Kulture

SPK: Projekti për teatrin, precedent i rrezikshëm ndaj ligjit

  Skena e Pavarur Kulturore ka reaguar përmes një deklarate për mediat ku shpreh shqetësimin mbi ecurinë e debateve mbi teatrin. “(SPK) po ndjek me...

Festivali ”MIK” në Korçë për të promovuar kulturën dhe historinë e...

  Edicioni i parë i festivalit ndërkombëtar  “MIK” starton nga qyteti i Korçës. Festivali “MIK” lindi si ide e inkurajuar nga sopranoja Inva Mula. Festivali do...

Shqipëria sensibilizon brezin e ri në njohjen e trashëgimisë kulturore

18 prilli ёshtё shpallur Dita Ndёrkombёtare e Monumenteve tё Kulturёs dhe Siteve Arkeologjike nga organizatat e trashёgimisё botёrore ICOMOS dhe UNESCO, qё prej vitit...

Memoriali i mbuluar me shkurre, s’ka nisur ndërhyrja në vendvarrimin e...

  Jemi në vitin e Skënderbeut, por vizitorët vendas dhe të huaj në memorialin e Skënderbeut në Lezhë, gjejnë një pamje që vlen për të...

Rikonstruksioni i Muzeut Historik Kombëtar – Ministria e Kulturës hap garën...

  Ministria e Kulturës ka vendosur të avancojë projektin për restaurimin, rikonstruksionin dhe riformulimin e linjës muzeore në Muzeun Historik Kombëtar në kryeqytet. Institucioni ka...

Tropoja çel sezonin malor në Nikaj Mërtur

  Me këngë, vallë e lojëra popullore, Bashkia Tropojë  celi në bjeshkët e krahinës së Nikaj Mërturit sezonin turistik veror malor. Zona vit pas viti po...

Eqrem Çabej, përgjithmonë në oborrin e Akademisë e Shkencave

  Me sytë e mbyllur dhe duart e vendosura mendueshëm, Eqrem Cabej do të jetë përgjithmonë në oborrin e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë. Vepra...

Teatri shembet, trualli nuk preket!/ Arrihet marrëveshja për Teatrin e...

  Bashkia e Tiranës njoftoi sot se u arrit marrëveshja me artistët për ndërtimin e një Teatri të ri Kombëtar. Pas një negociate mes kryetarit...

Rita Ora e emocionuar: Faleminderit 250 mijë shqiptarëve që ishin në...

  Këngëtarja shqiptare Rita Ora, ka dhuruar mbrëmjen e së dielës emocione të paharrueshme për shqiptarët, teksa bëri një koncert madhështor në sheshin “Skënderbej”. Pas koncertit...

“Industria” e turizmit kulturor Kalatë, muzetë dhe parqet gjenerojnë të paktën...

  Gjatë sezonit të verës, kur Shqipëria përballet edhe me fluksin më të lartë të turistëve, interes të lartë për t`u vizituar, veç detit, kanë...