Friday, January 18, 2019

Kulture

Liqeni i Mjellmave në Pallatin e Kongreseve, Rikthehet nje nga shfaqjet...

  Baleti “Liqeni i Mjellmave” 16 dhe 17 qershor – ora 20:00 Ne Pallatin e Kongreseve Rikthehet nje nga shfaqjet me te bukura te TKOB. Nje produksion i...

MIK festival, në nder të sopranos Tefta Tashko-Koço

  MIK Festival hapi dyert dje  në Korçë në nder të sopranos Tefta Tashko-Koço. Në një koncert e kumtesë kushtuar rrugëtimit të saj artistik, u rijetëzuan...

Shqipëri-Japoni, bashkëpunim në fusha të ndryshme kulturore e humanitare

  -Shqipëria dhe Japonia po bashkëpunojnë në fusha të ndryshme kulturore dhe humanitare. Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Tokio, përveç takimeve institucionale me ministritë dhe...

Besim Shyti/ Partizani “axhami”, ushtaraku fisnik dhe poeti i...

Nga Bexhet Fezolli   Nga njerëzit që kanë kontribute në të mirë të atdheut shoqërisë është padyshim edhe Besim Shyti, veterani dhe poeti  i ndjeshëm, i...

Sokol Guga sjell Ballkanin Folklorik në Tiranë

Së shpejti, në Tiranë do të organizohet një ndër eventet më të veçanta artistike, produkt i regjisorit të ri Sokol Guga, një prej artistëve...

Komedia “Trashëgimtari”, me autor Arben Iliazin dhe regji të Milto Kutalit...

  Komedia “Trashëgimtari”, me autor Arben Iliazi regji nga  Milto Kutali rikthehet sonte ora 20, në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivgoli”, pas një...

Ceremonia/ Kadare merr çmimin e Karrierës nga Akademia e Shkencave

  Ismail Kadare shkrimtari i madh shqiptar ka qënë i pranishëm në ceremoninë e dorëzimit të çmimit të karrierës nga ana e Akademisë së Shkencave...

Eleni Foureira tregon pse e ka të vështirë të flasë shqip

  Eleni Foureira pak ditë më parë ishte për një koncert këtu në Tiranë, ndërsa vetëm një ditë më parë në episodin e parë të...

Loni Papa, një individualitet estetik që la shenja në letrat shqipe...

Hyqmet Hasko Ikja e të pazakonshmëve nga kjo botë na dhemb ne njerëzve të zakonshëm, që kemi një nevojë të ngutshme për të marrë diçka...

Ekspozita fotografike/ 99 grimca drithëruese të Shqipërisë së viteve 1981 –...

Për herë të parë 99 foto nga Shqipëria e viteve 1981 – 1991 vijnë për publikun kryeqytetas në COD Këto imazhe do të shfaqen në...