Saturday, January 19, 2019

Kulture

Kur kitaristi i `Black Metal’-it donte të vizitonte Shqipërinë

  Në vitin 1991, Euronymous, kitaristi i grupit të famshëm norvegjez `Black Metal’-it, Mayhem, dha një intervistë për revistën e rëndësishme muzikore ‘underground’ Slayer. Në këtë...

Sugjerimi i britanikëve: Në shtator vizitoni ‘Bjeshkët e Namuna’ të Shqipërisë

  Në hemisferën veriore, Shtatori është një nga muajt më të mirë për të udhëtuar. Në ato ditë ka më pak turistë, por moti vazhdon...

Paris-Soir (1935)/ Aleksandër Moisiu dhe “Unaza Iffland”, fundi i një...

  Aurenc Bebja Paris-soir ka botuar, të shtunën e 20 prillit 1935, në faqen n°9, një histori tepër të veçantë, në lidhje me Aleksandër Moisiun (1879...

“Sokaku i të Marrëve” gjallëron Gjirokastrën me 4500 spektatorë

  Ansambli i Këngëve dhe Valleve Popullore ndaloi këtë të shtunë në Gjirokastër, ku rreth 4500 spektatorë ndoqën premierën absolute “Sokaku i të Marrëve”, më...

Ermonela Jaho dhe Placido Domingo do të ngjiten në skenën e...

  Sopranoja e njohur shqiptare Ermonela Jaho dhe tenori Placido Domingo janë dukë bërë provat e fundit për shfaqjen operistike “Thais”, që do të shfaqet...

Artistët italianë i bashkohen Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit

Një grup artistësh italianë, Compagnia della Città & Fabbrica Wojtyla, të pritur me duartrokitje në vitin 2016 me veprën “Prova d’attore” në Teatrin Kombëtar...

Vittorio Sgarbi për Ramën: Ndër politikanët e pakët që transformoi Shqipërinë...

  Kryeministri Edi Rama mori pjesë si i ftuar nderi në eventin kulturor më të madh italian “Çmimi i kulturës Pio Alferano”, i cili u...

Koncert tek Pazari i Ri

  Ambasada Austriake ne Tirane, Bashkia Tirane, Njerez dhe Ide, Porsche Albania ne bashkepunim me TID Tirana sjellin Koncertin e Kusimanten ne Pazarin e RI!Grupi...

Iu premtoi për takim, Vlahutin nuk iu kthen më përgjigje aktorëve

    Ambasadroja e BE-së Romana Vlahutin  kishte pranuar në parim që të takohej ditën e sotme  me aktorët për çështjen e Teatrit Kombëtar. Mirëpo me një ndryshim...

DOKUMENTI/Enver Hoxha themelues i “precedentit të mediokritetit”, ngeli në klasë 4...

  Studiuesi Hasan Bello ka publikuar sëfundmi një dokument të rrallë, i cili lidhet me arsimimin e diktatorit Enver Hoxha kur ai ishte i ri. Bëhet...