Monday, December 10, 2018

Kulture

“Ambasada greke presion për hequr librat për Çamërinë në Panairin e...

Shoqata "Çamëria" thotë se ambasada greke në Tiranë ka bërë presion për të hequr stendën e librave për Çamërinë në Panairin e Librit që...

Filmi i parë për Ilirët, bashkëpunim mes Kroacisë, Sllovenisë, Italisë dhe...

Edhe një film do të mund ta shohim gjatë vitit të ardhshëm në ekranet e mëdha të kinemave shqiptare. Kështu së paku ka bërë...

Festivali ”MIK” në Korçë për të promovuar kulturën dhe historinë e...

  Edicioni i parë i festivalit ndërkombëtar  “MIK” starton nga qyteti i Korçës. Festivali “MIK” lindi si ide e inkurajuar nga sopranoja Inva Mula. Festivali do...

“Skëndërbeu” i Plasarit nominohet për çmimin e Akademisë së Shkencave

    Skëndërbeu, një histori politike, një nga veprat më të mira të shkruara për figurën tonë historike nga Aurel Plasari është nominuar për çmimin e...

Ditët shqiptare të Barbara Korun

Pas shkrimtares maqedonase Lidia Dimkovskame në programin READING BALKANS, rezidenca letrare “POETEKA-Tirana in Between” vijon në muajin Korrik me poeten e mirënjohur nga Sllovenia...

Ironizon aktori Neritan Liçaj: Po verifikojnë çarjet, por Teatri Kombëtar është...

  Kjo është një foto shkrepur nga aktori Neritan Liçaj, duke dëshmuar se zjarrëfikëset janë dërguar me urgjencë pas tërmetit, te Teatri Kombëtar. Sipas Liçajt, qëllimi...

Shqipëria sensibilizon brezin e ri në njohjen e trashëgimisë kulturore

18 prilli ёshtё shpallur Dita Ndёrkombёtare e Monumenteve tё Kulturёs dhe Siteve Arkeologjike nga organizatat e trashёgimisё botёrore ICOMOS dhe UNESCO, qё prej vitit...

Albana Vokshi në Parlamentin Europian: Do shkatërrojnë Teatrin, për të ngritur...

  Parlamenti Europian në Bruksel diskutoi mbi trashëgiminë kulturore në Europë me praninë e autoriteteve më të larta të Bashkimit Europian si kreu i Parlamentit...

Teatri, Balla publikon foton: Ja si PD shkatërroi sallën e shfaqjeve...

  Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka publikuar foton e një salle teatri dhe kinemaje shfaqjesh të SHQUP-it, ku para se...

Magjia e Akuarelit nga Kina në Tiranë, mjeshtri Helidon Haliti hap...

“Home and abroad” është një projekt që ka bërë bashkë dy artistë, piktorin Helidon Haliti dhe kinezin Li Xiaocheng në ekspozita me dy itinerare...