Monday, December 10, 2018

Kulture

Meta pozon si roker: Genti lartësoi muzikën dhe gjuhën e mrekullueshme...

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta është “shndërruar” në roker për të t’i shprehur mirënjohjen Eugent Bushpepës. “Falenderova sot me mirënjohje, yllin e rokut dhe muzikës moderne...

“Butrinti Summer Festival” ringjall skenën antike me shfaqje kulturore dhe artistike

“Butrinti Summer Festival” këtë vit mbërrin në edicionin e 16. Festivali ndërkombëtar i teatrit në Butrint nisi mbrëmjen e 8 korrikut e do të...

Shuhet poeti dhe gazetari Llambro Ruci

  Poeti, gazetari e një prej figurave me kontribut në letërsinë shqipe para viteve 90-të Llambro Ruci është ndarë nga jeta në moshën 72 vjeçare....

Kumbaro e Gashi firmosin në Prizren për kulturën

  Ministrat e Kulturës, Mirela Kumbaro Furxhi dhe Kujtim Gashi dakordësuan kalendarin kulturor Shqipëri- Kosovë në Prizren, cilësuar si ‘kryeqyteti’ historik i kombit shqiptar. “Kultura është...

Fest-Jazz “Nyou” pritet të “pushtojë” skenën për tri netë pas përurimit...

  Inaugurimi i Teatrit Veror te Liqeni i Tiranës, ka ofruar një kalendar ngjarjesh të rëndësishme sociale dhe artistike në kryeqytet. I tillë është edhe festivali...

Ish-Presidentja Jahjaga takon Ismail Kadarenë në Tiranë, ja për çfarë diskutuan

  Ish-Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka zhvilluar dje  një takim me shkrimtarin e madh shqiptar, Ismail Kadare. Takimi është mbajtur në kryeqytetin shqiptar, ndërsa...

Ekspozita fotografike/ 99 grimca drithëruese të Shqipërisë së viteve 1981 –...

Për herë të parë 99 foto nga Shqipëria e viteve 1981 – 1991 vijnë për publikun kryeqytetas në COD Këto imazhe do të shfaqen në...

Padi mbi fituesen izraelite e Eurosong-ut: këngë e vjedhur!

  Fitorja e fortdiskutueshme e Izraelit në Eurosong, tashmë është rrezik për shkak se Universal Music Studios ka njoftuar ngritjen e një padie për të. Doron...

Pas rehabilitimit, Galeria Kombëtare do ketë emër të ri

  Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro duke folur për turizmin dhe risitë e këtij viti u shpreh entuziaste për këtë sezon që siç tha ajo,...

Nexhmije Pagarusha shtrohet në spital

  Ikona e muzikës shqiptare, Nexhmije Pagarusha është dërguar sonte në Emergjencë të QKUK-së. Ekipet e ambulancës janë parë te banesa e saj në lagjen...