Friday, January 18, 2019

Kulture

Letërsia shqipe në Sallonin Ndërkombëtar të Librit në Torino

  “L’Albania dei giovani scrittori”. Me këtë titull, histori shqiptare do të rrëfehen në Torino, krijimtaritë e autorëve të rinj. Ministria e Kulturës në...

“Qiell i Heshtur”, vlerësim për kontributin e grave që bënë histori...

Historia mahnitëse e jetës së astronomes Henrieta Levit, (një nga astronomet e para në Harvardin e 1900-ës) dhe kolegeve të tjera që realizuan hartën...

Luljeta Bozo nderohet me titullin akademik “Profesore e Merituar”

Profesor Doktor Luljeta Bozo është vlerësuar për kontributin e saj në fushën e inxhinerisë me titullin akademik “Profesore e Meritës”. Edhe pse ka plot...

Si përfundoi kostumi shqiptar i Bajronit në Muzeumin e veshjeve në...

Vizita e Lord Bajronit dhe John Cam Hobhouse në Shqipëri gjatë vjeshtës së dytë të vitit 1809 hapi siparin e një sërë vizitash të...

Edmond Budina për “Il Manifesto”/ Kadare na ka emancipuar në...

  Gazeta italiane “Il Manifesto” i ka kushtuar një shkrim regjisorit shqiptar Edmond Budina. ”Intelektuali i madh shqiptar flet për filmin e tij të fundit...

Kultura dhe historia e Tiranës shfaqet në Bukuresht

  “Hello, my name is Tirana”, një ekspozitë me 40 fotografi bardhë e zi që pasqyron historinë dhe kulturën e kryeqytetit shqiptar u çel në...

Si u vra Avni Rustemi/ Eqerem bej Vlora: Ishte kriminel dhe...

  A mund ta kishte jetën e sigurt njeriu që vrau Esad Pashë Toptanin? Ky ankth për Avni Rustemin zgjati 3 vjet, 9 muaj e...

“Kryqëzohet” ministrja Kumbaro për Himnin Kombëtar

  Publikimi i një videoje, ku nën flamurin që valëvitet dëgjohet himni kombëtar, nën interpretimin e këngëtarëve të ndryshëm, krejt ndryshe nga melodia e toni...

“Metro” e mendon këngën e Eugent Bushpepës të përkryer

​ Edhe pak javë na ndajnë nga Eurovision 2018-të  ku Shqipëria do të përfaqësohet nga këngëtari i njohur Eugent Bushpepa me këngën “Mall”.  Shtetet...

Letërsi/Kjo është lista e ngushtë e The Man Booker International Prize...

  Juria e këtij çmimi ka bërë të ditur titujt e librave si dhe emrat e të nominuarve e që janë: “Vernon Subutex” i Virginie...