Tuesday, September 25, 2018
Ballina Kulture

Kulture

Historia e unazës që u shpëtua nga Shtjefën Gjeçovi

  Në përvjetorin e lindjes së fratit Shtjefën Gjeçovi ia vlen të kujtosh sesi ky misionar i dijes mblidhte jo vetëm Kanunin e maleve tona,...

Edi Hila, piktori i transformimit

  Edi Hila do të vijë për herë të parë me një ekspozitë personale në Galerinë Kombëtare të Arteve. Ekspozita me titull “Piktori i trasformimit”...

Regjisori Kastriot Çipi falenderon Majkon: Nuk u bëre viç për lëkurë

  Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, është filmuar të enjten duke debatuar me kryeministrin Edi Rama në Kuvend. Më pas ai është larguar pa e votuar...

Liqeni i Mjellmave në Pallatin e Kongreseve, Rikthehet nje nga shfaqjet...

  Baleti “Liqeni i Mjellmave” 16 dhe 17 qershor – ora 20:00 Ne Pallatin e Kongreseve Rikthehet nje nga shfaqjet me te bukura te TKOB. Nje produksion i...

Teatër, muzikë dhe kurse vallëzimi falas për publikun, vjen në Tiranë...

  Bëhu gati për një verë të paharrueshme në qytet! Për të dytin vit radhazi, Tirana mirëpret Festivalin e Resë ose “Cloud Fest”, i cili...

Paris-Soir (1935)/ Aleksandër Moisiu dhe “Unaza Iffland”, fundi i një...

  Aurenc Bebja Paris-soir ka botuar, të shtunën e 20 prillit 1935, në faqen n°9, një histori tepër të veçantë, në lidhje me Aleksandër Moisiun (1879...

Artisti kosovar humb betejën me kancerin

    Bekim Lumi regjisori dhe profesori i njohur nga Kosova ka humbur betejën me sëmundjen e kancerit. Prej disa muajsh artistë nga gjithë hapësira shqiptare u...

Reuters/ Ish-presidenti historik i SHBA-ve, me origjinë shqiptare

  Nëna e presidentit historik amerikan ishte shqiptare me prejardhje nga rrethi i Pejës. Vetë presidenti Washington thuhet ta ketë lënë një letër-amanet për mbrojtjen...

Ironizon aktori Neritan Liçaj: Po verifikojnë çarjet, por Teatri Kombëtar është...

  Kjo është një foto shkrepur nga aktori Neritan Liçaj, duke dëshmuar se zjarrëfikëset janë dërguar me urgjencë pas tërmetit, te Teatri Kombëtar. Sipas Liçajt, qëllimi...

Skenat e Pavarura, marrëveshje me Ministrinë e Kulturës   

Nuk e ka gjetur gjuhën e përbashkët me artistët e Teatrit Kombëtar, por Ministria e Kulturës duket se rrugën e komunikimit e ka shtruar...