Saturday, January 19, 2019
Ballina Kulture

Kulture

“Këngë dashurie me korba”…dyluftim mes korbave dhe engjëjve nga Bashkim Hoxha

Frederik Stamati Nga leximi i gazetave tek këngët e dashurisë me korba. Një shfaqje nga  dramaturgu i njohur “Bashkim Hoxha”, e cila rikthehet në Taatrin...

Si e shpëtoi pikturën e Maks Velos nga djegia Ismail Kadare

  Në parathënien e librit “Jetë paralele”, libri me dosjen sekrete të përndjekjes nga Sigurimi i Shtetit të Maks Velos (UET PRESS), Alda Bardhyli tregon...

Rikonstruksioni i Muzeut Historik Kombëtar – Ministria e Kulturës hap garën...

  Ministria e Kulturës ka vendosur të avancojë projektin për restaurimin, rikonstruksionin dhe riformulimin e linjës muzeore në Muzeun Historik Kombëtar në kryeqytet. Institucioni ka...

Ansambli Folklorik Tirana koncert me këngët më të bukura të trevave...

  Teatri Metropol – Qendra Kulturore Tirana, organizon sot në mbrëmje koncertin “Në Konak” të Ansamblit Folklorik Tirana. Ky koncert, me udhëheqës artistik Armela Demaj...

Loni Papa, një individualitet estetik që la shenja në letrat shqipe...

Hyqmet Hasko Ikja e të pazakonshmëve nga kjo botë na dhemb ne njerëzve të zakonshëm, që kemi një nevojë të ngutshme për të marrë diçka...

Librat e Bibliotekës Kombëtare nxirren për tu tharë në diell

  Biblioteka Kombëtare shpalli të hënën gjendjen e emergjencës, pasi nga shiu që ra në datë 23 qershor u përmbyt, ndërsa u dëmtuan rreth 12...

Ismail Kadare, vlerësohet me çmim në Itali

Shkrimtari Ismail Kadare merr një tjetër çmim, kësaj radhe në Itali. Në Udineze, Kadare u vlerësua me motivacionin si rapsod i dashuruar, por dhe...

MIK festival, në nder të sopranos Tefta Tashko-Koço

  MIK Festival hapi dyert dje  në Korçë në nder të sopranos Tefta Tashko-Koço. Në një koncert e kumtesë kushtuar rrugëtimit të saj artistik, u rijetëzuan...

Gazetari francez/ Si e hoqën gratë shqiptare ferexhenë?  

  Si u prit ky vendim në Tiranë dhe në mbarë Shqipërinë? Në vijim, do të gjeni shkrimin e plotë, të sjellë në shqip nga...

Liqeni i Mjellmave në Pallatin e Kongreseve, Rikthehet nje nga shfaqjet...

  Baleti “Liqeni i Mjellmave” 16 dhe 17 qershor – ora 20:00 Ne Pallatin e Kongreseve Rikthehet nje nga shfaqjet me te bukura te TKOB. Nje produksion i...