Tuesday, September 25, 2018
Ballina Kulture

Kulture

Kur simpatizantët e Hitlerit sulmonin Aleksandër Moisiun

  Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France Nga Aurenc Bebja* Gazeta kulturore franceze, “Comoedia”, ka botuar, të enjten e 18 shkurtit 1929, në ballinë, një shkrim në...

Magjia e Akuarelit nga Kina në Tiranë, mjeshtri Helidon Haliti hap...

“Home and abroad” është një projekt që ka bërë bashkë dy artistë, piktorin Helidon Haliti dhe kinezin Li Xiaocheng në ekspozita me dy itinerare...

Dokumentar në kuadër të 20 vjetorit të vdekjes së Princesh Dianës

Rrëfimet e sinqerta të Princ William dhe Harry në rrugëtimin e tyre për të përballuar jetën pas vdekjes së nënës së tyre, çuan në...

Ismail Kadare, vlerësohet me çmim në Itali

Shkrimtari Ismail Kadare merr një tjetër çmim, kësaj radhe në Itali. Në Udineze, Kadare u vlerësua me motivacionin si rapsod i dashuruar, por dhe...

DOKUMENTI/Enver Hoxha themelues i “precedentit të mediokritetit”, ngeli në klasë 4...

  Studiuesi Hasan Bello ka publikuar sëfundmi një dokument të rrallë, i cili lidhet me arsimimin e diktatorit Enver Hoxha kur ai ishte i ri. Bëhet...

Gudar Beqiraj zgjidhet kryetari i ri i Akademisë së Shkencave

Gudar Beqiraj është zgjedhur kryetari i ri i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë me 28 vota pro dhe 3 kundër. Ndërkohë, me 27 vota...

Luljeta Bozo nderohet me titullin akademik “Profesore e Merituar”

Profesor Doktor Luljeta Bozo është vlerësuar për kontributin e saj në fushën e inxhinerisë me titullin akademik “Profesore e Meritës”. Edhe pse ka plot...

Turizmi, Rama publikon artikullin e mediave italiane: Parajsa e re e...

Kreu i qeverisë, Edi Rama uron mirëmëngjes me një artikull të mediave italiane lidhur me turizmin në Shqipëri. “Mirëmëngjes dhe ju uroj një ditë të...

ENVER KUSHI/ – POEZIA SI TESTAMENT

  Prej vitesh, thuajse çdo ditë dhe në të njejtën orë të mëngjesit, ai zbriste shkallët e katit të pestë të pallatit parafabrikat, te...

Ilir Ikonomi publikon bisedën e Esat Pashës me Perandorin Jozef

  Gazetari Ilir Ikonomi ka publikuar një filmim të rrallë dhe ndoshta i vetmi i njohur deri më sot i delegacionit shqiptar që shkoi në...