Saturday, June 23, 2018
Ballina Kulture

Kulture

Kumbaro e Gashi firmosin në Prizren për kulturën

  Ministrat e Kulturës, Mirela Kumbaro Furxhi dhe Kujtim Gashi dakordësuan kalendarin kulturor Shqipëri- Kosovë në Prizren, cilësuar si ‘kryeqyteti’ historik i kombit shqiptar. “Kultura është...

Walsh i cilësonte shqiptarët racë e bukur, e guximshme, krenare dhe...

  ​Në dokumentin me titull “Voyage de Constantinople en Angleterre, par les Balkans, le Danube, la Hongrie et l’Allemagne – Narrative Of A Journey From...

Vepra pas vdekjes/ Në gjurmët e kalendarit poetik të Rinush...

  Nga Behar Gjoka   Në Akademinë e Shkencave u bë  promovimi i përzgjedhjes poetike “Ëndrra e vrarë”, i autorit Rinush Idrizi, studiuesit, kritikut dhe poetit që...

Alfred Trebicka: Vetëm një aktor është për shembjen e teatrit, një...

  “Unë kam 20 vjet në skenat e Europës. Nëse nuk e do përvojën time në skenat e Europës, po të duash flasim për… balonë...

SPK: Projekti për teatrin, precedent i rrezikshëm ndaj ligjit

  Skena e Pavarur Kulturore ka reaguar përmes një deklarate për mediat ku shpreh shqetësimin mbi ecurinë e debateve mbi teatrin. “(SPK) po ndjek me...

Ceremonia/ Kadare merr çmimin e Karrierës nga Akademia e Shkencave

  Ismail Kadare shkrimtari i madh shqiptar ka qënë i pranishëm në ceremoninë e dorëzimit të çmimit të karrierës nga ana e Akademisë së Shkencave...

“Drama e Dy Karaktereve/ Igli Zarka debuton si regjisor me...

    Igli Zarka është aktor dhe regjisor i njohur shqiptar. Lindur në Fier në vitin 1991, dhe karrierën si aktor e fillon në Tiranë. Ka...

Sokol Guga sjell Ballkanin Folklorik në Tiranë

Së shpejti, në Tiranë do të organizohet një ndër eventet më të veçanta artistike, produkt i regjisorit të ri Sokol Guga, një prej artistëve...

“Kultura Gjirokastrite” në Presidencë, Meta: Ndërgjegjësim për dashurinë për trashëgiminë kulturore

Kreu i shtetit Ilir Metaka marrë pjesë në “Mbrëmjen e Kulturës Gjirokastrite” ku u shpreh mbi rëndësinë për edukimin dhe ndërgjegjësimin e qytetarëve, sidomos...

“Sofra Dardane”, këngëtarë e ansamble interpretuan në Bajram Curri

    Ansambli autokton “Rugova” nga Kosova u shpall fitues me çmimin e parë në edicionin e 16-të të Festivalit Folklorik Sofra Dardane që u zhvillua...