Sunday, November 18, 2018

Ekonomi

Euro nuk ndalet në tregut vendas, zbret poshtë 125 lekëve

  Monedha e përbashkët europiane nuk di të ndalet në tregut vendas. Euro ka shënuar sërish  dje një rekord të ri të ulët duke zbritur...

Financial Times/ Dy banka të mëdha europiane tentojnë të bashkohen,...

    UniCredit i Italisë po planifikon të bashkohet me rivalen franceze Société Générale në një lëvizje të guximshme që do të bënte që dy nga...

Euro pranë 126 lekëve – Disa banka kanë konvertuar kapitalin aksioner

Euro po zhvlerësohet më tej këtë javë në kursin e këmbimit valutor. Sipas kursit zyrtar të këmbimit, monedha europiane ka zbritur në nivelin e...

Zhvlerësimi i euros dëmton markën “ Made In Albania” përballë konkurentëve

  Prodhuesit shqiptarë kërkojnë nga qeveria një zgjidhje e cila do të mbronte produktet shqiptare përballë konkurentëve.Të mbledhur në një tryezë të përbashkët për të...

Pagesë për 2800 persona, si do të “kompensohen” të papunët që...

  Rreth 2800 individë do të përfitojnë pagesë përmes programit  të nxitjes së punësimit nëpërmjet formimit në punë. Burime zyrtare pranë Shërbimit Kombëtar të Punësimit...

Kompensimi i pronave/ Qeveria ka akorduar 2,5 miliard lekë për ekzekutimin...

  ATP sqaron se Qeveria ka akorduar për procesin e kompensimit për vitin 2018, për ish-pronarët të cilët kanë aplikuar pranë Agjencisë së Pronave, për...

FMN mbështet deuroizimin: “I vjen në ndihmë ekonomisë, por duhet bërë...

Fondi Monetar Ndërkombëtar, në raportin e fundit për ekonominë shqiptare, dhe që është i pari në programin e post-monitorimit, mbështet politikën e Bankës së...

Dialogu Ekonomik BE-Ballkani Perëndimor: Shqipëria, kujdes me kreditë me probleme

  Dje në Bruksel u zhvillua Dialogu Ekonomik dhe Financiar vjetor me BE-në, Ballkanin Perëndimor dhe Turqinë. Partnerët e Ballkanit Perëndimor dhe Turqia miratuan...

Skenari i mos hapjes së negociatave/ FMN analizon kostot, 1%...

Thuajse i gjithë raporti i parë i post monitorimit të Fondit Monetar Ndërkombëtar është i bazuar në një hipotezë, atë të përshpejtimit të reformave,...

Hetimi Tatimor, mbi 50 milionë lekë shkelje në periudhën janar –...

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve bën të ditur se gjatë aksioneve të realizuara në periudhën janar- prill 2018, janë konstatuar mbi dy mijë shkelje....