Tuesday, September 25, 2018

Ekonomi

Basha: Plani ynë, ta çojmë në 12 mln lekë pragun e...

“Plani ynë është për ta çuar në 12 milionë lekë të reja pragun e TVSH-së për biznesin e vogël.”Kështu është shprehur kreu i Partisë...

Procedura e tenderimit/ Strategjia e Zhvillimit Ekonomik 2020-2025, Ministria e Financave...

  Ministria e Financave dhe Ekonomisë kërkon të hartojë strategjinë për zhvillimin ekonomik të vendit për periudhën 2020-2025 dhe kërkon shërbim konsulence në këtë drejtim...

Bashkitë po bëhen të varura nga ndërtimet, taksa e infrastrukturës sjell...

  Bashkitë e vendit, sidomos kryeqyteti, po bëhen gjithnjë e më të varura nga taksa e infrastrukturës që marrin për lejet e dhëna të ndërtimit,...

Ekonomia, ministri Ahmetaj: Janë 36 mijë vende të lira pune

          Ministri i Financave dhe Ekonomisë Arben Ahmetaj deklaroi dje  në një takim me bizneset se në 4 vite qeveria ka hapur dhe formalizuar 260...

Rekord që nga viti 2010/ Paratë qarkullojnë  jashtë bankave, ndër...

    Teksa vendet e zhvilluara po shkojnë drejt “zhdukjes” së cash-it nga qarkullimi, në Shqipëri paraja që qarkullon jashtë kanaleve bankare vijon të jetë e...

Ahmetaj/ Bizneset me xhiro deri 14 mln lekë do paguajnë...

Nga 1 janari i vitit të ardhshëm, pragu që ndan bizneset e vogla nga i madhi do të rritet në 14 milionë lekë, nga...

Raporti/ FMN ul me 0.4% parashikimin për rritjen ekonomike të Shqipërisë...

Fondi Monetar Ndërkombëtar në raportin e sapobotuar “Panorama Ekonomike Globale-Tetor 2017” ka rishikuar në ulje parashikimin për rritjen ekonomike të Shqipërisë për vitin 2018,...

Bizneset që futen në TVSH më 1 prill duhet të raportojnë...

  Drejtoria e Përgjithshëm e Tatimeve njoftoi sot se tatimpaguesit e biznesit të vogël, me xhiro mbi 2 000 000 lek deri në 5 000...

Financial Times/ Dy banka të mëdha europiane tentojnë të bashkohen,...

    UniCredit i Italisë po planifikon të bashkohet me rivalen franceze Société Générale në një lëvizje të guximshme që do të bënte që dy nga...

Pagat/ Këtë vit do rriten me 2.8%, gati sa çmimet e...

Komisioni Europian projekton një rritje të pagave me vetëm 2.8% këtë vit në Shqipëri. Të dhënat e fundit tregojnë kështu se, në këtë drejtim...