Friday, January 18, 2019

Ekonomi

Euro nuk ndal rritjen, po i afrohet 129 lekëve, arrin nivelin...

  Monedha e përbashkët e ka nisur këtë javë me rritje në tregun e brendshëm të këmbimeve valutore. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë,...

Euro, rekord historik/ Rritet me 2.33 lekë brenda një dite...

  Zhvillimet në tregun e brendshëm valutor kanë marrë një kthesë të fortë këtë të premte, teksa euro shënoi një forcim rekord ndaj monedhës kombëtare...

Qeveria eurobond në tregjet e kapitalit, hap tenderin për konsulencë

  Ministria e Financave dhe Ekonomisë, ashtu sikurse ka lajmëruar në strategjinë afatmesme të borxhit, ka hapur këtë të enjte tenderin për përzgjedhjen e kompanisë...

Kursi zyrtar i BSH/ Forcohen të gjitha valutat, euro rritet...

Pothuajse të gjitha valutat janë forcuar dje në tregun e brendshëm të këmbimit valutor, sipas kursit zyrtar të këmbimit të Bankës së Shqipërisë. Një euro...

Banka Botërore lë 3.6% parashikimin për Shqipërinë në 2018

Banka Botërore i ka qëndruar edhe në qershor parashikimeve të bëra në janar 2018 për rritjen ekonomike të Shqipërisë, duke e fiksuar atë në...

Banka e Shqipërisë frenon rënien e mëtejshme të euros

  Monedha e përbashkët është rritur sot në tregun e brendshëm, pas më shumë se tre javësh që kishte shënuar rënie të fortë. Sipas kursit...

Bonot e thesarit – Interesat bien sërish, arrijnë në 2.18%

Interesat e bonove të thesarit pësuan një rënie të mëtejshme në ankandin e kësaj jave, në dëshmi të kërkesës së lartë të investitorëve për...

GRAFIKU/ 5 arsyet pse euro po prek fundin

  Monedha e përbashkët nuk ka të ndalur në rënien që ka nisur në tregun e brendshëm. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një...

Rënia e euros / Angjeli: S’ka vend për panik. BSH...

Referuar uljes së euros në tregun shqiptar dhe efekteve që ajo ka në ekonominë e vendit, Komisioni parlamentar i Ekonomisë dhe Financave do të...

Ahmetaj nis konsultimet publike për Paketën Fiskale 2019

  Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka nisur konsultimin publik për Paketën Fiskale 2019. Ministri Arben Ahmetaj i është drejtuar  dje me një letër të...