Tuesday, September 25, 2018

Ekonomi

Banka e Shqipërisë nis të aplikojë drejtshkrimin, mbi paranë në qarkullim

Banka e Shqipërisë ka vendosur të bëjë korrigjimet e para mbi shkrimet në monedhat dhe kartmonedhat e lekut. Kështu duke filluar nga data 30 mars,...

Ulen depozitat/ Normat e interesit nën 1 përqind, nuk mbulojnë...

  Ulja e normës së interesit nga Banka e Shqipërisë ka ndihmuar ekonominë duke i bërë kreditë për biznesin dhe individët më të lira. Por...

Bill Gates paralajmëron: Do të kemi një tjetër krizë financiare si...

Kriza financiare e 2008 çoi në recesion të madh Amerikën dhe miliona vende pune u humbën. E ndërsa Amerikës po i duhen vite për...

Tatimet dhe QKB/ Reduktohen procedurat për çregjistrimin e bizneseve

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve dhe Qendra Kombëtare e Biznesit njoftojnë se po intensifikojnë bashkëpunimin midis tyre. Aktualisht të dy institucionet kanë thjeshtuar ndjeshëm...

Erion Braçe: Paratë e pista dhe tentativat për pastrimin e parave...

    Kryetari i Komisionit  të Ekonomisë Erjon Braçe, gjatë senacës së sotme në Komision, ku po diskutohej për taksën e pronës, solli në vëmendje deformimin...

BSH i shpalli luftë euros, por bankat mbushen me valutë në...

Totali i kursimeve në banka në muajin janar qëndroi në nivelin e 1 trilionë lekëve, pothuajse në të njëjtin nivel me muajin dhjetor, bënë...

Bonot e thesarit – Interesat bien sërish, arrijnë në 2.18%

Interesat e bonove të thesarit pësuan një rënie të mëtejshme në ankandin e kësaj jave, në dëshmi të kërkesës së lartë të investitorëve për...

“Koncesionet”, mbërrin misioni i FMN   

Misioni i Fondit Monetar Ndërkombëtar ka mbërritur dje  në Tiranë, për të mbikëqyrur nga afër zhvillimet e fundit në ekonominë shqiptare.  Mësohet  se përfaqësuesit...

Konçesionet, FMN detyron qeverinë të bëjë transparencën

Vlera totale e konçesioneve të dhëna nga shteti shqiptar tek privatët ka arritur në rreth 4.2 miliardë euro. Pas kërkesave të Fondit Monetar Ndërkombëtar,...

Skenari i njëjtë, CEZ ikën nga Bullgaria e Turqia siç iku...

Kompania çeke e energjisë CEZ po planifikon të largohet nga Bullgaria dhe Turqia, për shkak të konflikteve me autoritetet vendore. Sipas “Bloomberg”, CEZ është në...