Sunday, November 18, 2018

Ekonomi

Flet Zv/drejtori i FMN: Pse Shqipëria ka mbetur një nga më...

Zyrtari i lartë i FMN-së, që ndodhet këto ditë për një vizitë në Shqipëri, në një intervistë të posaçme për Monitor thotë se tani...

Ç’orientohet tregu; Euro dhe dollari në rënie edhe dje në tregun...

Euro ka shënuar rënie edhe gjatë ditës së djeshme në tregun vendas, ndonëse në bursa ai është në rritje për të dytën ditë radhazi. Sipas...

Dosjet e pronave/ 2 mld euro kosto nga vendimet e Strasburgut,...

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj ishte dje  në një seancë dëgjimore në komisionin për Integrimin Europian, ku u pyet nga deputetët për zbatimin dhe...

Montohen kabinat me telekomandë, disa zona me kufizime të energjisë

OSHEE bën të ditur se për shkak të investimit të monitimit të kabinave me telekomandë, (çela të automatizuara) dhe vendosjes së rrjetit të ri...

Rritja/Ja sa do të taksohen shtëpitë nga viti 2018

  Burime zyrtare në Ministrinë e Financave thanë se rritja për individët do të variojë nga 20- 50% të shumës që paguhet sot, ndërsa për...

Paga minimale në Shqipëri, më e ulëta në Europë

Shqipëria ka pagën minimale më të ulët në Europë sipas Eurostat, me vetëm 180 euro/ muaj duke mbetur edhe pas Serbisë, e cila pagën...

Rritja e taksave shtoi informalitetin?! Ekonomia informale në Shqipëri në rritje...

Ekonomia informale e Shqipërisë është rritur përgjatë viteve 2014 -2015 sipas një studimi të posaçëm që ka bërë Fondi Monetar Ndërkombëtar. Të dhënat e Fondit...

Plane vendore për 16 Bashki të vendit – Hartimi do të...

Bashkitë Peqin, Roskovec, Patos, Mallakastër, Libohovë, Delvinë, Finiq, Pustec, Maliq, Devoll, Fushë-Arrëz, Has, Bulqizë, Selenicë, Memalia dhe Tepelenë do të pajisen së shpejti me...

Pensioni mesatar rritet me 3.8% arrin në 96 euro më 2017,...

Pensioni mesatar shënoi rritje me 3.8 për qind vitin e kaluar, duke arritur në 12,167 lekë në krahasim me 11,714 lekë që ishte në...

KLSH zbulon “marrëzinë pa fund” të lojërave të fatit, dëmi në...

Raporti i fundit i auditimit i Kontrollit të Lartë të Shtetit (KLSH) ka zbuluar se në fushën e lojrave të fatit është vendosur një...