Saturday, January 19, 2019

Ekonomi

Lekun e forcoi narko-euro?! BSH nis të blejë sërish euro...

  Banka e Shqipërisë ndërhyri sërish këtë të hënë në treg duke blerë euro për të mos lejuar dobësimin e monedhës europiane ndaj lekut. Shuma...

Zhvillimi i pagesave – BSH: Modernizim dhe ulje të kostove

  Shërbimet e pagesave janë sot një nga bizneset në lulëzim në nivel global. Ethet e pagesave kanë përfshirë gjigandë si Google dhe Apple, ndërsa...

Bono dhe obligacione/ Interesat rriten për të gjitha maturimet në...

  Interesat e borxhit të brendshëm të qeverisë ndryshuan trendin këtë vit duke nisur rritjen qysh në gjysmën e parë të vitit, teksa vitet e...

Euro i rikthehet rritjes; Aktorët e tregut: Arsyeja, prania e Bankës...

  Monedha e përbashkët edhe gjatë ditës së djeshme ka fituar pikë përkundrejt lekut në vend. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë një euro...

Paketa fiskale, qershor 2018 / Rama: Ulje e re e...

  Kryeministri Edi Rama me një status në rrjetin social Facebook ka pasqyruar të përmbledhur përfitimet që ka sipërmarrja me paketën fiskale të qershorit 2018....

Kurs i këmbimit/ “Luhatjet afatshkurtra, normale”, Guvernatori Sejko merr pjesë...

  Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, pak ditë më parë mori pjesë në samitin vjetor të vendeve të rajonit të mbajtur në Beçiç...

Priten 1 mld euro investime, BERZH: Përmirësoni klimën e biznesit

  Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim kërkon nga qeveria përmirësimin e klimës së biznesit dhe përqendrimin tek investimet në infrastrukturë dhe energji. Gjatë mbledhjes...

Kosto e remitancave – Të dërgosh para’ në Shqipëri kushton shtrenjtë

Dërgesat e remitancave drejt Shqipërisë kanë kosto të larta. Sipas të dhënave të Bankës Botërore, për tremujorin e parë të këtij viti vlerësohet se...

Emigrantët shqiptarë sollën në Shqipëri 147 mln euro në 3 muajt...

  Emigrantët shqiptarë kanë sjellë në tre muajt e parë të këtij viti 147 milionë euro të ardhura pranë familjeve të tyre.Të dhënat e Bankës...

Euro i rikthehet rënies/ Bizneset të shqetësuara nga luhatjet e...

Monedha e përbashkët ka shënuar sërish rënie në tregun e brendshëm gjatë ditës së sotme, për të dytën ditë radhazi, duke arritur në 126.15...