Monday, September 24, 2018
Ballina Ekonomi

Ekonomi

Hapet tenderi për rrugën e Arbrit

Qeveria ka hapur zyrtarisht tenderin për ndërtimin e rrugës së Arbrit. Ministria e Transporteve publikoi në faqen e Agjencisë së Prokurimeve njoftimin i cili...

Ku “çalon” ekonomia shqiptare? – Varfëria, arsimi, informaliteti, infrastruktura dhe korrupsioni...

Kompania franceze “Coface” që merret ekskluzivisht me sigurimin e kompanive të tjera ndaj rreziqeve të falimentit dhe që është ndër më prestigjiozet në botë...

Ministri Ahmetaj sqaron skemën/ Programi për punëkërkuesit e papunë që kanë...

Ministri i Financave dhe Ekonomisë ka sqaruar dje strategjinë që po ndjek qeveria për punësim gjatë aktivitetit të zhvilluar sot me sipërmarrjen mbi riaktivizimin...

Paga minimale në Shqipëri, më e ulëta në Europë

Shqipëria ka pagën minimale më të ulët në Europë sipas Eurostat, me vetëm 180 euro/ muaj duke mbetur edhe pas Serbisë, e cila pagën...

Ahmetaj/ Rritja ekonomike 3.9%. Opozita po bën gjithçka të nxijë...

Ministri i Financave, Arben Ahmetaj, në fjalën e tij në Kuvend u shpreh se ekonomia është në rritje, ndërsa hidhet baltë pasi përpara kemi...

Indeksi i kompleksitetit financiar 2018, ndër vendet e fundit në Europë

  Shqipëria është një ndër vendet që ofron ambientin më të vështirë në Europë e më gjerë në botë për të bërë biznes, po ta...

Ministria e Shëndetësisë: Të aplikojnë në bashki familjet që nuk u...

Zëvendesministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Bardhylka Kospiri, ka prezantuar ditën e premte skemën e re të ndihmës ekonomike. Ndryshimet në skemë prekin si kriteret,...

Skema e re mbështetëse për fermerët/  Si do përfitohet nga...

  Zhvillimi spontan i bujqësisë, qoftë në kulturat që kultivohen, qoftë në tregjet që synohen nuk e ka ndihmuar aspak sektorin. Për më tepër akoma...

Banka Botërore lë 3.6% parashikimin për Shqipërinë në 2018

Banka Botërore i ka qëndruar edhe në qershor parashikimeve të bëra në janar 2018 për rritjen ekonomike të Shqipërisë, duke e fiksuar atë në...

Marrëveshje e re me FMN. Pakti, si me vendet e zhvilluara

  Misioni i Fondit Monetar Ndërkombëtar ka mbërritur në Tiranë për të negociuar marrëveshjen e re të bashkëpunimit me qeverinë shqiptare. Top Channel ka mësuar se...