Trump do të njohë Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit

Presidenti amerikan Donald Trump do të njohë Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit. Kjo u konfirmua nga zyrtarë të administratës amerikane për mediat, megjithëse ata thonë se Ambasada Amerikane do të spostohet më vonë nga Tel Avivi në Jeruzalem. Sipas tyre, njohja e Jeruzalemit si kryeqyteti i Izraelit është thjesht pranim i realitetit nga qeveria amerikane. […]

Continue Reading

Lufta në prag, SHBA-ja çon “superavionët” në Kore

Avionët luftarakë amerikanë, sidomos ata që nuk kapen nga radarët, fluturuan mbi Korenë e Jugut në nisje të stërvitjes së radhës ushtarake që, sipas Koresë së Veriut, po shtyjnë gadishullin drejt luftës bërthamore. Zyrtarë të ushtrisë amerikane thanë se avionëve F22 i janë bashkuar edhe ata F35, që të gjithë të pakapshëm nga radari dhe […]

Continue Reading

Kriza në Zimbabve, Mugabe refuzon të dorëhiqet

Presidenti i Zimbabves Robert Mugabe, i cili sundon prej 30 vjetësh, raportohet se nuk pranon të dorëhiqet menjëherë, pavarësisht thirrjeve që të lërë detyrën.  93-vjeçari u vendos nën arrest shtëpie pasi ushtria mori kontrollin e vendit të mërkurën mes betejës së brendshme se kush do ta pasojë. Zyrtarë të ushtrisë thanë se po diskutojmë me […]

Continue Reading

SHBA, autori i masakrës në kishë ishte një ish-ushtarak

Bilanci i të shtënave në kishën baptiste të Sutherland Springs, në Teksas, ka mbërritur në 26, ndërsa masakra më e madhe e këtij lloji në shtetin amerikan nuk ka ende një motiv të qartë.   Viktimat e ngjarjes që tronditi qytezën e vogël të kontesë Uillson janë të moshave 5 deri në 72 vjeç. Agresori u […]

Continue Reading

Obama dhe Bush kritikojnë politikat e Trump

Ish-presidentët Barack Obama dhe George W. Bush shprehën shqetësimet për klimën aktuale politike në Shtetet e Bashkuara, në komente që shihen si qortime indirekte ndaj lidershipit të Donald Trump. Obama i kërkoi amerikanëve që të refuzojnë politikat e “përçarjes” dhe “frikës”, ndërsa Bush kritikoi “bullizmin e paragjykimet” në jetën publike. Të dy ata folën veçmasi […]

Continue Reading

Masakra në Las Vegas, vrasësi kishte vendosur kamera në dhomën e hotelit

Njeriu përgjegjës për të shtënat masive në Las Vegas të Shteteve të Bashkuara, kishte më se 50 armë në tri vendodhdje dhe kishte vendosur kamera në dhomën e tij dhe në sallonin e hotelit, derisa kishte hapur zjarr kundër turmës së njerëzve në një festival të muzikës “country”, kanë thënë zyrtarët federalë. Agresori, i cili […]

Continue Reading

Masakra në Las Vegas, vrasësi kishte 42 armë dhe material për eksploziv

Policia amerikane ka gjetur të paktën 42 armë zjarri, mes pistoletave dhe pushkëve, në dhomën e hotelit dhe banesën e Stephen Paddock, vrasësi i Las Vegasit. Në dhomën e hotelit armët ishin 23. Paddock kishte po ashtu në makinën e tij nitrat amoniaku, një përbërës kimik i përdorur edhe për të prodhuar eksplozivë. Masakra u […]

Continue Reading

“Ringjallet” Al Baghdadi: Allahu është me ju, shkatërroni çdo tiran!

ISIS ka shpërndarë një diskutim të ri të liderit tij, Abu Bakr Al Baghdadi, ku lëshohet një apel për “të shkatërruar çdo tiran, brenda apo jashtë Shtetit Islamik”. Lajmi bëhet i ditur nga “Site”, sajti që monitoron galaksinë xhihadiste në ueb. Bëhet fjalë për shfaqjen e parë të Kalifit pas zërave të shumtë mbi vdekjen […]

Continue Reading