Wednesday, November 21, 2018

Aktualitet

Ndryshojnë rregullat për marrëveshjet mes kompanive, Konkurrenca: Ja rastet kur lejohen

    Autoriteti i Konkurrencës ka hartuar një draft rregullore të re “Për Kategoritë e Marrëveshjeve të Transferimit të Teknologjisë”. Në këtë dokument që tashmë u...

Falja e detyrimeve, bizneset edhe 2 dite afat

  155 mijë biznese kanë përfituar nga falja e detyrimeve në një kohë që mbeten dhe 2 ditë para përfundimit të afatit. Nëndrejtori i Tatimeve ...

Sherr me thika mes rojeve private, dy të plagosur  

Dy punonjës të një kompanie private të sigurisë fizike janë përleshur me njëri-tjetrin, ku nuk janë kursyer as thikat. Zënka ka ndodhur në orët e...

MSHMS shpall datat e konkurseve për infermierët – 4 qarqet ku...

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka shpallur sot listën e me datat  konkurseve për infermierët, fizioterapistët dhe teknikët e imazherisë. Sipas MSHMS, kjo...

I dënuari për vrasje i jep fund jetës në ambientet e...

Një i dënuar për vrasje i ka dhënë fund jetesë së tij në ambientet e brendshme të burgut. Burime nga policia raportojnë se ngjarja...

Vrau për një karikues telefoni, babai i autorit: Gjeni forcë e...

Babai i Eugen Bitrajt, autorit të dyshuar të vrasjes së 22-vjeçarit Marvi Mihali, i ka bërë thirrje familjes së viktimës për të gjetur forcë...

Vlorë, grabiten me armë dy kasapë

Një tjetër grabitje me dhunë është regjistruar mëngjesin e kësaj të premteje, pasi asaj të kazinosë në Tiranë. Rasti i dytë ka ndodhur rreth...

Studimet për mësuesi, studentët me mesatare mbi 9-të s’do të paguajnë...

Studentët  me mesatare të gjimnazit mbi 9, që do të zgjedhin mesuesinë si profesion të tyre, tarifa e shkollës do t’iu rimbursohet nga Ministria...

Gjirokastër, vritet me armë zjarri një çift bashkëshortësh

Aleko, 66 vjeç dhe Afërdita Kosta, 49 vjeç, u gjetën të ekzekutuar me armë zjarri këtë mëngjes në shtëpinë e tyre në Gjirokastër. Fqinjët raportojnë...

Të huajt vijnë, shqiptarët ikin/ Rriten me 53% pushuesit që shkojnë...

  Shqipëria në vitin 2017 u “zbulua” nga shumë të huaj që erdhën për turizmin e detit e rërës, kulturor, malor e deri të aventurës. Por,...