Tuesday, September 25, 2018
Ballina Aktualitet

Aktualitet

Zhdoganimi i centralizuar – Lehtësohen procedurat për biznesin në dogana

Lehtësitë për biznesin, sidomos për ato që eksportojnë apo importojnë mallra nga jashtë, tashmë janë të ndjeshme.  Një ndër këto  lehtësi është zhdoganimi i...

Matura shtetërore/ Ja kur nis aplikimi për formularin A1 dhe...

Qëndra e Shërbimeve Arsimore ka publikuar datat e aplikimit me formularin A1 dhe AIZ për maturantët. Pas 3 ditësh të gjithë maturantët nga Tirana...

Kontrolli teknik i automjeteve/ Konkurrenca hap hetim paraprak për “SGS...

Tregu i shërbimit të  kontrollit teknik do të jetë pjesë e një hetimi paraprak të hapur nga Autoriteti i Konkurrencës në muajin shkurt. Periudha...

Nga 1 prilli/ 17 kategori të profesioneve të lira do...

Ka zgjatur vetëm pak muaj fitorja e avokatëve ndaj qeverisë në Gjykatën e Lartë për të mos paguar TVSH nga zero. Përmes disa ndryshimeve...

Privati me vende bosh, të rinjtë me sytë nga shteti për...

  Administrata publike vijon të mbetet më joshëse për ata që duan një vend pune në raport me sektorin privat. Të dhënat e raportit të...

Biznesi i vogël ul qepenat – 2 orë protestë kundër TVSH-së...

Biznesi i vogël në kryeqytet ka ulur qepenat për rreth 2 orë në shenjë proteste për përfshirjen e tyre në skemën e TVSH-së, por...

Lotaria amerikane/ E morët përgjigjen? Procedurat: ja si të veproni nëse...

Dje, te gjitha ata qe prisinin nje pergjigje rreth fatit te lotarise amerikane e kane marre tashme. Kane pare nese jane fitues te aplikimit...

Publikohen datat e provimeve të Maturës Shtetërore 2018, ja udhëzimi i...

Ministria e Arsimit ka publikuar datat e provimeve të Maturës Shtetërore 2018 si dhe mënyrën e organizimit të tyre. Ja udhëzimi i i plotë i...

“Provimet e maturës”, 37 mijë maturantë në testin e gjuhës së...

Rreth 37 mijë maturantë i nënshtrohen sot provimit të parë të Maturës Shtetërore ku do të testojnë njohuritë e tyre për gjuhët e huaja. Testimi...

Zjarr në një kabinë elektrike në Tiranë, gjendet i djegur një...

Një person ende i paidentifikuar ka humbur jetën në orët e mbrëmjes së të hënës, pasi është djegur brenda një kabine elektrike.  Policia ka bërë...