Tatimpaguesit nuk depozitojnë Librat e Shitjes dhe Blerjes – DPT thirrje subjekteve për dorëzimin e tyre: Masat në rast vonese

  Një pjesë e tatimpaguesve nuk kanë dorëzuar pranë Administratës Tatimore, librat e shitjes dhe të blerjes për muajin nëntor, ndonëse afati i fundit ligjor për depozitimin e tyre ka qenë data 11 dhjetor 2017. Lajmi është dhënë nga Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, ku në këtë njoftim tregon edhe masat që merren në rast […]

Continue Reading

Lajm i mirë për Urdhrin e Mjekëve të Shqipërisë, ja çfarë ndodhi në Paris!

  Urdhri i Mjekëve të Shqipërisë është bërë anëtari më e ri i Këshillit Evropian të Urdhërave të Mjekëve. Prej vitesh, ky Urdhër ka pasur rolin e vëzhguesit në këtë Këshill. Por, në datat 7- 8 dhjetor, në mbledhjen e përhershme të Këshillit Evropian të Urdhërave të Mjekëve, në Paris, u votua që Urdhri i […]

Continue Reading

Zbardhen detajet/ Trafikimi i 2.5 tonëve drogë, ja kush ishte roli i nënkomisarit të Fierit!

  Organizatori kryesor i trafikut të 2.5 tonëve kanabis nga Porti i Durrësit në Ankona, sipas Prokurorisë, ka qenë nënoficeri i Policisë së Fierit, Festim Lelaj. Bashkë me të, trafiku është drejtuar edhe nga Euron Hoti, i njohur edhe me emrin Artan Abasi, i cili kishte një pasaportë angleze false, si shtetas kosovar. Nga hetimet […]

Continue Reading

Mosdeklarimi i “financave” – KQZ gjobit 7 parti ndër to edhe tre partitë më të mëdha në vend

  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka penalizuar për mosdeklarim të shpenzimeve në fushatën për zgjedhjet e 25 qershorit shtatë parti që morën pjesë. Penalizimit nuk i kanë shpëtuar as tre partitë kryesore në vend. Kështu Partia Socialiste, Partia Demokratike, LSI, PSD dhe PAD janë penalizuar me nga një milionë lekë për mos deklarimin e financave […]

Continue Reading

Gara për kryeprokuror, kandidaturat bëhen shtatë

  Ferdinand Elezi, Arta Marku, Besnik Muçi, Arqile Koca, Granit Shahu, Ermira Tafani dhe Artur Selmani janë emrat e prokurorëve që kanë hedhur kandidaturën për këtë post. Të mërkurën, në orën 15:00 kandidatët do të dëgjohen në Kryesinë e Kuvendit. Gjatë ditës, demokratët dhe socialistët i theksuan dhe më fort pozicionet e tyre. Fillimisht në […]

Continue Reading

Zgjedhja e Kryeprokurorit, Lu: Të mos mbrojë më politikanë të korruptuar

Qeveria dhe opozita duhet të punojnë së bashku për të gjetur një zëvendësues të prokurorit të përkohshëm të përgjithshëm dhe “të dyja palët duhet ti japin fund epokës kur Prokurori i Përgjithshëm mbron politikanët e korruptuar. Kështu është shprehur ambasadori i SHBA-ve në Tiranë, Donald Lu në një aktivitet të organizuar nga Avokati i Popullit. […]

Continue Reading

“Ndal Tahirit!”, Gjykata nuk lejon ish-ministrin të dalë jashtë

Gjykata e Krimeve të Rënda ka vendosur masën e sigurisë “ndalim i daljes jashtë shtetit” për Saimir Tahirin. Kërkesa është bërë më herët nga prokuroria e Krimeve të Rënda, e cila është pranuar nga organi i gjykimit. Masa e sigurimit për ndalimin e daljes jashtë vendit në kuadër të hetimit për ish ministrin e Brendshëm, […]

Continue Reading

FMN përmbyll vizitën te Tatimet – Raport i posaçëm me rekomandime

  Misioni i asistencës teknike i Fondit Monetar Ndërkombëtar zhvilloi takimin përmbyllës në Drejtorinë e Përgjithshme të Tatimeve. Gjatë takimit u paraqitën disa nga rekomandimet, të cilat do të detajohen në një raport të posaçëm për t’i ardhur në ndihmë Drejtorisë së Përgjithshme e Tatimeve në lehtësimin e përpjekjeve për të forcuar më tej administratën […]

Continue Reading

Reagon Shoqata “Pronësi me Drejtësi, Rrapo Hajredin Danushi: Jepni fund katrahurës me pronat!

Mos jepni tapi fallco me ligjin famëkeq 7501. Në më shumë se 75% të vendit prona është kthyer tek i zoti në kufijtë e para kolektivizimit komunist, që në vitin 1991 por në pjesën tjetër vazhdon anarkia dhe vjedhja e pronës. Deri sot detyrimi kushtetues që ka përcaktuar neni 181 i Kushtetutës, është shkelur dhe […]

Continue Reading

Siguracioni i makinave, AMF miraton modelin e ri për policat e sigurimit

      Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare ka vendosur të miratojë modelin për policat e sigurimit që do të emetohen nga Byroja Shqiptare e Sigurimit. Në ndryshimet që i janë bërë rregullore të vitit 2010 “Për standardet e raportimit të mbikëqyrjes së Byrosë Shqiptare të Sigurimit” përcaktohen detajet lidhur me numrin serial, procedurën e miratimit […]

Continue Reading