Tatimpaguesit nuk depozitojnë Librat e Shitjes dhe Blerjes – DPT thirrje subjekteve për dorëzimin e tyre: Masat në rast vonese

  Një pjesë e tatimpaguesve nuk kanë dorëzuar pranë Administratës Tatimore, librat e shitjes dhe të blerjes për muajin nëntor, ndonëse afati i fundit ligjor për depozitimin e tyre ka qenë data 11 dhjetor 2017. Lajmi është dhënë nga Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, ku në këtë njoftim tregon edhe masat që merren në rast […]

Continue Reading

Distrikti gjerman jep 4 mijë euro për familjet azilkërkuese, Andrea tregon ç’do të bëjë

Një program shpërblimi për azilkërkuesit që kthehen vullnetarisht në vendet e tyre të origjinës. Ky është projekti i miratuar së fundmi nga një prej distrikteve të Nordrhein-Westfalen në Gjermani për të ndihmuar 330 azilantët nga vendet e Ballkanit, kryesisht nga Shqipëria, të cilët janë në pritje të deportimit. Warendorf miratoi një fond prej 80 mijë […]

Continue Reading

Lajm i mirë për Urdhrin e Mjekëve të Shqipërisë, ja çfarë ndodhi në Paris!

  Urdhri i Mjekëve të Shqipërisë është bërë anëtari më e ri i Këshillit Evropian të Urdhërave të Mjekëve. Prej vitesh, ky Urdhër ka pasur rolin e vëzhguesit në këtë Këshill. Por, në datat 7- 8 dhjetor, në mbledhjen e përhershme të Këshillit Evropian të Urdhërave të Mjekëve, në Paris, u votua që Urdhri i […]

Continue Reading

Shpërblimet, gati fondi për 650 mijë pensionistë, si do shpërndahet

    Ministria e Financave ka filluar procedurat për dhënien e shpërblimit për vitin e ri, për të mos vonuar marrjen e lekëve nga ana e të moshuarve. Mësohet se shpërblimi i pensionistëve do të jepet para datës 30 dhjetor. Ministria e Financave ka miratuar fondin prej 1.8 miliardë lek për shpërblimin e pensionistëve dhe […]

Continue Reading

Turizmi, shqiptarët lënë jashtë shtetit 974 milionë euro

  Nga jugu në veri, Shqipëria ka qenë këtë vit e mbushur me turistë, që kaluan pushimet në bregdet, vizituan qytetet turistike, apo u mahnitën nga bukuria e maleve shqiptare. Ky fluks turistësh ka dhënë efektet pozitive në ekonominë shqiptare. Sipas të dhënave të bilancit të pagesave të Bankës së Shqipërisë, të ardhurat nga udhëtimet […]

Continue Reading

Shqiptarët po hanë mish me ngjyrues dhe qumësht me aflatoksinë

Studimi i i shoqatës Albanian Food Industry për sigurinë ushqimore   Një studim i fundit i shoqatës Albanian Food Industry nxorri në pah se produktet që konsumojmë çdo ditë në tryezat tona, në një pjesë të mirë të rasteve dështojnë në testet e sigurisë. Të pakta janë ato ushqime të cilat nuk kanë shfaqur probleme […]

Continue Reading

Lejet mjedisore – Klosi: Nga data 13 dhjetor do të jenë online

    Duke filluar nga dita e mërkurë lejet mjedisore dhe gjobat do të jepen përmes sistemit online. Në takimin e zhvilluar me inspektorët e mjedisit në çeljen e procesit të trajnimit në kuadër të kësaj reforme, ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi bëri të qartë se  ky reformim do të sjellë shmangien e […]

Continue Reading

Zbardhen detajet/ Trafikimi i 2.5 tonëve drogë, ja kush ishte roli i nënkomisarit të Fierit!

  Organizatori kryesor i trafikut të 2.5 tonëve kanabis nga Porti i Durrësit në Ankona, sipas Prokurorisë, ka qenë nënoficeri i Policisë së Fierit, Festim Lelaj. Bashkë me të, trafiku është drejtuar edhe nga Euron Hoti, i njohur edhe me emrin Artan Abasi, i cili kishte një pasaportë angleze false, si shtetas kosovar. Nga hetimet […]

Continue Reading

Bushati në Bruksel: 2018 një vit i rëndësishëm për integrimin e Shqipërisë dhe rajonit

  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, ndodhet në një vizitë zyrtare në Bruksel, ku mori pjesë në drekën e punës me ministrat e jashtëm të vendeve anëtare dhe kandidate të BE-së Ministri Bushati vlerësoi mbështetjen e vendeve anëtare dhe nënvizoi se ‘arritjet e deritanishme të Shqipërisë  në procesin e reformave që […]

Continue Reading